דלג לתוכן

‹ חזרה לרשימת הספרים

ארץ הילדים

 

הקדמה

 "אני רוצה לבקש סליחה מתלמידי כיתה ג'2 בבית הספר הרצל, בחיפה, שם לומדת הבת שלי, מרטה, ואני מקריא להם את ארץ הילדים. כי כשהלכתי ברחוב אחר כך ופגשתי אותם היו לי פנים של מבוגר, עשיתי פרצוף של מבוגר, הם פגשו את הפנים המזוייפות שלי, של מבוגר, ולא הצלחתי להוריד את המסכה ולחייך אליהם.

   המבוגר הזה ששכח לצחוק ולחייך, הוא לא בכוונה עושה פרצוף כזה. כשהיה ילד, אם היה יודע שככה הוא יפחיד ילדים, היה כועס על עצמו, ומבטיח לעצמו, להתנהג יפה לילדים, כשיגדל.

   גם לי זה קורה, שאני הולך ברחוב ופוגש אתכם, ורק אחר כך אני נזכר שאכזבתי אתכם, כי שוב הייתי מבוגר, ורק כשאני מקריא לכם את ארץ הילדים, נפתח השער, ואני שוב ילד.

   אז שוב, סליחה בשם כל המבוגרים שאף פעם לא בקשו סליחה מילד, אבל תמיד מבקשים מהילד להגיד סליחה. תסלחו להם, כי הם שכחו מה זה להיות ילדים, וכנראה יותר אף פעם לא יזכרו.

   גם לי מרטה אומרת תמיד, אבא, למה אתה כזה רציני ולא מחייך, אבל אפילו לה נמאס כבר להגיד לי את זה, ואני חושב שהיא התייאשה, כמו כל הילדים, שפעם יראו על הפנים שלי את כל מה שאני מרגיש בפנים, כמו אצל ילדים, ושאחייך אליה כמו ילד.

   כשאתה גדל, זה לא שלוקחים אותך לחדר סודי ומלמדים אותך סודות נגד ילדים, ואיך לנצח ילדים או להפחיד אותם, ומשביעים אותך לעולם לא לגלות את הסוד הזה לילדים. זה פשוט מה שאומרים לך המבוגרים האחרים שאתה רוצה להתקבל לחברתם, אבל אומרים את זה בלי מלים. מה שאומרים בלי מלים הוא יותר חזק ממה שאומרים עם מלים. אז אני רוצה לגלות לכם סוד, ילדים, שמה שאתם רואים, זה רק מסיכה, ולא באמת. ככה זה הפנים של מבוגר.

   ארץ הילדים הולכת ומוקפת בחומה, כל יום נוספת עוד שורת אבנים ואתה רואה פחות ופחות. כשהחומה מגיעה לגובה העיניים ועוברת אותן נעלמת פתאום ארץ הילדים מעינך, ואתה לא יכול לשוב ולהזכר בה. ואז אתה אפילו לא יודע שאתה בתוך כלוב ולא יכול לראות את מה שבחוץ. בהתחלה, אתה עוד מנסה לזכור, אבל אור השמש מערפל את הזכרונות, ודוקא בלילה כשאין אור, ולא רואים רואים טוב, חוזרת אליך לעיתים ארץ הילדים. ככה זה, יש דברים שרואים יותר טוב דוקא בחושך.

   כשהקראתי את זה לברטה, היא אמרה לי לשנות את זה, ולהחליף את הסליחה, כי סליחה זה של מבוגרים, ובמקום זה פשוט לכתוב, שלא התכוונתי לעשות פנים של מבוגר. אבל מרטה, שהיא קצת יותר גדולה, אמרה לי להשאיר את הסליחה".

   ארץ הילדים הינו ספר הרפתקאות לילדים המתרחש באיזור הדמדומים שבין אני ללא אני, בין חלום למציאות ובין עולם הילדות לבגרות ומאפשר לילדים והוריהם לשחק שם ביצירתיות.

   כתב יד זה מעולם לא יצא לאור משום שהעורכים המבוגרים בהוצאות הספרים חשבו שהם לא יצליחו לעשות כסף מספר זה.

   אתם, ילדים יקרים, מוזמנים לשלוח לנו את ציוריכם היפים כדי שנכניס אותם לספר. אנו מבטיחים לכם, בשונה מהעורכים בהוצאות הספרים, שיהיה לנו מקום לציורים של כולם.

עפר

לקבלת מפת ארץ הילדים השלמה לחץ בבקשה על הציור.

הורדה