דלג לתוכן

‹ חזרה לדף הבלוג הראשי

הפרעות קשב וריכוז – תרגיל שעשוי לעזור

11 באפריל 2015

אנו עומדים נדהמים לנוכח התופעה שישנן כיתות שבהן אחוז גבוה מכלל התלמידים לוקים בהפרעת קשב וריכוז, מקבלים הארכת זמן במבחנים ולעיתים קרובות גם ריטלין. מה קורה כאן?

הבעיה הפסיכולוגית הפכה לסוציולוגית. ילד שעד לפני זמן לא רב היינו אומרים שהוא ילד עצלן היום אומרים שיש לו  הפרעות קשב וריכוז. גישה וודאי יותר אמפתית. אבל מה באמת עומד מאחורי התופעה הרחבה הזאת?

לשם כך אנו צריכים להבין את הגישה הדואלית. זו האומרת שניתן להשפיע על כל אדם באמצעים פסיכולוגיים וגם באמצעות תרופות. היום לדוגמה ברור לנו שבשיחה טיפולית מתרחשים שינויים במוח המטופל שניתן לזהותם במדויק באמצעות בדיקות הדמיה שונות   (fMRI). למשל, במהלך שיחה טיפולית האזור האחראי על אמפתיה במוח גדל. מנגד גם תרופות עושות שינויים במוח. ריטלין, למשל, מונע הסחות דעת. מכאן הגישה הדואלית המחברת גוף ונפש וגורסת שביולוגיה ופסיכולוגיה חד המה. על כן באקדמיה התפתחו לאחרונה תכניות חדשות שבהן לומד הסטודנט ביולוגיה ופסיכולוגיה ומתעתד לחבר ביניהן בחקר המוח. בעבר לא ניתן היה להוכיח גישה זו משום שלא יכולנו לבחון שינויים עדינים במוח.

כך הוא הדבר לגבי ילד בעל הפרעת קשב וריכוז. ניתן להתמודד עם בעייתו בשתי אופנים 1. באמצעות תמיכה רגשית ולימודית 2. תרופות. מובן שכל מה שניתן לעשות באמצעות שיחה עדיף על תרופה משום שבדרך זו הילד מקבל שליטה אמתית על עצמו, יכולתו משתפרת ואין כאן פתרון פסיבי המרגיע אותו ומאפשר לו להתרכז כל עוד הוא לוקח את התרופה. אבל ברור גם שהורים ומורים לעיתים מעדיפים את הפתרון התרופתי הפשוט. מורה שיש לו בכיתה תלמיד מפריע קשה להאשים אותו שהוא יבקש שילד זה ייקח ריטלין. כך גם בנוגע להורים. אולם עלינו לזכור שהפרעות קשב וריכוז, לעיתים קרובות, מקורן בקשר של ההורה והילד. שם חווה ילד את הצורך הראשון לקשב וריכוז.

ילד המתקשה להקשיב ולהתרכז מה זה אומר? ישנם ילדים שחולמים משום שהם מחפשים קשר רגשי חסר וחלומות בהקיץ מאפשרים להם פיצוי נעים זה. אין להם את ה"מרחב נטול קונפליקטים" החשוב כל כך ללמידה. אנו יודעים למשל שילדים עלולים להתקשות בתרגילי חשבון כשחרדות שונות חודרות למרחב זה שחייב להישאר פנוי כדי שנוכל להתרכז. כך שלהפרעת קשב וריכוז יש מרכיב פסיכולוגי לצד מרכיב ביולוגי. אין זה אומר שההורה אשם בכך שלילד קשה להתרכז. יתכנו הורים מצוינים שנתנו לילד לא מעט תשומת לב בעבר ועדיין יהיו לילד הפרעות מסוג זה. אבל גם במקרים אלה עדיף להפחית במינון התרופות ולהוסיף מינון של תשומת לב והתייחסות לילד שתשפר את כושרו לקשב וריכוז.

על כן הורים יקרים, ריטלין לא פותר אתכם מלהשקיע בילדיכם. ההיפך הוא הנכון. ככל שתשקיעו יותר ילדיכם יזדקק לפחות תרופות ויחלץ בהדרגה מהקשיים האלה. ילדים שונים נולדים עם נטיות שונות. כדאי להתמודד עם קשייהם – יהיה מקורם גנטי או סביבתי אשר יהיה  -באמצעות קשר יותר מאשר באמצעות תרופות אם כי שילוב בין השניים יכול להיות רצוי.

תרגיל: הבנת הקושי הרגשי העומד מאחורי הפרעות קשב וריכוז רבות מזמינה את הטכניקה הבאהנסו לזהות עם ילדיכם על מה הוא חושב כשהוא יושב בכיתה ומחשבותיו בורחות לו. ההבנה הזאת תעזור לו להתרכז. על פי רוב תהיינה אלה מחשבות נעימות הבאות לפצות על חוסר קשר עם המורה, ההורה, חברים או חוסר הבנת החומר. המודעות לתוכן הפנטזיה מאפשר ביתר קלות לשים אותה בצד. לעיתים, לא יהיה נעים לילד לספר את תוכן הפנטזיה. הוא לא חייב. מספיק שיהיה מודע לה בעצמו.

כשילדיכם לא מצליח להתרכז למדו אותו לקחת לעצמו פסק זמן של כמה דקות לחשוב איזה מחשבות שהוא רוצה, לעיתים לרשום אותם על דף (הופך את הפיצוי למוחשי), ולאחר מכן לשוב לחומר. למדו אותו להיות ער לצורך שלו "לברוח" למחשבות פיצוי. למדו אותו כמה קשה לו לעיתים להקשיב לחומר וכיצד הוא יכול להיות עסוק במוזיקה של דיבור המורה, בשפת הגוף שלה או בכל היבט אחר שלא מפנה אותו לתוכן האמתי. מודעות לתהליך מזמינה שליטה.

ולסיום, אל תשכחו לומר לו שהפרעת קשב וריכוז לעיתים אינה אלא שם נרדף ליצירתיות. משום שהיא דורשת מהילד ליצר לעצמו מסלולי חשיבה חדשים כשהוא מתקשה לחשוב באופן המקובל. ככל הידוע לנו, סטיב ג'ובס ואיינשטיין היו שניים כאלה.

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב