דלג לתוכן

‹ חזרה לדף הבלוג הראשי

רוצים לרזות? איך לעשות זאת לא נכון?

10 באפריל 2015

 

מאוד פשוט, לכו לאחת מהקבוצות הרבות הצצות כפטריות אחר הגשם ותנו לאחרים לקבוע לכם מתכון זה או אחר ושנו אותו כל פעם על פי מיטב צווי האופנה. קוראים יקרים, מחקרים מראים שסך כל שינויי המשקל באוכלוסייה העסוקה בהרזיה בפרק זמן מסוים הוא 0.

זה לא מפתיע. למה? משום ששינוי במשקל לא יכול לבוא כתוצאה מהכתבה מבחוץ אלא כתוצאה מהתכוונות אמיתית, מהותית ורצינית מבפנים. למה? פשוט משום ששינוי במשקל הוא לא צעד קטן וזניח אלא שינוי משמעותי באורח חיינו ובדרך מחשבתנו ועל כן לא יכול לעבוד על סמך הוראה שטחית זו או אחרת מבחוץ. יתרה מזו, הניסיון לשלוט על גופנו באמצעות הנחיות מבחוץ נידון לכישלון משום שמתפתחת מלחמה סמויה בינינו לבין ההנחיות המוטלות עלינו. אז מה כן יעזור?

לפני שנפרט מה כן יעזור עלינו להבין שהגוף שלנו מרמה אותנו מסיבות ביולוגיות והיסטוריות שונות. הוא משדר לנו רעב בזמן שאין לנו צורך באוכל. השידורים האלה הינם חזקים וחריפים וקשה מאוד לעמוד בפניהם.

התשובה היחידה למצב זה היא גישה הוליסטית המפתחת מודעות כללית לגוף וסדר יום שונה.

  1. ספורט. מאוד חשוב לעשות ספורט לאו דווקא בגלל שספורט מרזה (מרזה רק מעט) אלא משום שכשאנו עושים ספורט אנו נעשים מודעים יותר לגוף שלנו ומתייחסים אליו אחרת ופחות ניטה לדחוף לתוכו כל מני מאכלים לא רצויים כשאנו לא רעבים.
  2. אכילה של אוכל בריא בלבד. כיום זה די ידוע מה בריא ומה לא.
  3. גיבוש מטרות חיים כדי למנוע שעמום, ריקנות ודכדוך שמפוצים לעיתים קרובות על ידי אכילה רגשית.

אתם רואים, אין כאן זבנג וגמרנו. אבל מה בנוגע להפיכת הקונפליקט הבינאישי לתוך אישי?

אכן, אל תתנו לאחרים להחליט בשבילכם איך מרזים. כל אחד ואחת מכם צריך למצוא את הדרך שלו והשיטה שלו שמתאימה לו. המאבק חייב להיות ביניכם לבין עצמכם ולא מול כוח חיצוני. זוהי המלחמה האינטימית ביותר שהתנסיתם בה. מי שיהיה אמפתי לעצמו וילמד לזהות את תחושותיו ולשלוט בהם ינצח.

ברגע שבו אנו מאוד רעבים אם נצליח להתאפק ולא לאכול, או לשתות כוס מים או כוס תה, נגלה שהרעב הזה יחלוף לאחר כמה דקות. אכן הגוף מרמה אותנו ואנו צריכים לנקוט בשיטת "המזוכיסטיות הבריאה". להיות מוכנים לסבול קצת ולקבל זאת באהבה. כן, מי שלא מוכן לסבול קצת לא ירזה. אבל קצת מזוכיסטיות בריאה קיימת בכל אדם שמגיע להישגים בין אם הוא חוקר, ספורטאי או מורה שמשקיע בתלמידיו. הרגע שצריך לשבור בו את הרעב ולנצחו הוא אותו רגע שבו אנו חשים רעבים. זה הזמן ללעוג לעצמכם על תחושה זו ולהוכיח לעצמכם אחת ולתמיד (אבל את זה תצטרכו להוכיח לעצמכם כל יום) שזה לא רעב אמתי ואין צורך להיבהל ממנו אלא פשוט לא לציית לו. כל הדברים היפים האלה לא יבואו לעולם מבחוץ אלא רק מבפנים. אז זכרו להיות אמפתיים לעצמכם ברגע זה של הרעב. ללמוד אותו, להכיר אותו וכך לפתח בו שליטה באמצעות קצת מזוכיסטיות בריאה.

ארבעת המרכיבים העיקריים שיעזרו לכם לשמור על משקל תקין הם:

  1. אוכל בריא בלבד
  2. עסוק בספורט
  3. מטרות לחיים
  4. מזוכיסטיות בריאה.

 

שעורי בית: עשו לעצמכם תוכנית אישית שתכיל את ארבעת המרכיבים המצוינים. שנו תוכנית זאת בהתאם לתחושותיכם עד שתגלו את המתכון שמתאים אישית לכם ושרק אתם יכולים לגלות אותו.

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב