דלג לתוכן

איך הופכים את השעמום ליצירתיות?

עקרון:

הטיפ היומי: איך פותחים לילד שער לחשיבה חדשה?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. בפגישתנו האחרונה דברנו על עקרון הנפרדות, היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על זאבי בן שמונה שמסתובב בחופש משועמם. לא יודע מה לעשות. מנדנד להורים שהשעמום הורג אותו והוא לא נסבל. מבקש שיגידו לו מה לעשות כי הוא באמת לא יודע מה לעשות עם השעמום הזה. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם מציעים להורים של זאבי לעשות במקרה הזה?

אני מביט עליכם ואתם נראים לי משועממים. אולי אני משליך את תחושותיי עליכם. הכל יכול להיות. יש שם אמא אחת, את אומרת שכשהילד שלך משועמם כל ההצעות שלך לא טובות עבורו. הוא ממשיך להגיד שמשעמם לו. הורים יקרים, ההורים של זאבי אתם אתנו? מה זה שעמום? שעמום זה הדחקה. אנו מדחיקים את הדברים המעניינים ונשארים בלי כלום במודע. אבל בלא מודע יש חגיגה גדולה של עניין. מה אנו מדחיקים? למשל את הדברים האסורים, למשל תכנים מיניים נורא מעניינים, ואולי אנו דווקא מדחיקים את הפחדים והחששות שלנו מכל מני דברים. הורים יקרים לא חסר עניין בעולם אבל אם משעמם לנו או לילד שלנו זה אומר שהדחקנו. הגיל של זאבי הוא גיל הנקרא גיל החביון, גיל בית ספר יסודי שבו ילדים הם אלופי ההדחקות. למה? הם עברו מהשלב האדיפלי המלא עניין שבו הילד רצה להתחתן עם אמו והבת חלמה שאביה הוא הנסיך שלה, גיל מלא מיניות ומלא משחק חופשי ויצרי ללא כללים ברורים לעולם ברור של בית ספר וכללים ומשחקי קופסא מסודרים. פעם ראיתם ילד בגיל הגן איך הוא משחק ביצירתיות עם הדמיון שלו והנה הילד בגיל בית הספר ופתאום הוא מת משעמום מרוב סדר וארגון. הילדים שלנו מדחיקים בשלב החביון את היצרים של השלב האדיפלי ואם נספר להם שפעם רצו להתחתן עם ההורה מהמין השני הם וודאי יגידו לנו פיחסה. אז מה אני מציע לכם הורים יקרים, ההורים של זאבי אתם אתנו? ספרו לזאבי את מה שספרתי לכם עכשיו ותגידו לו שאתם לא צוות בידור ולא מתכוונים לשעשע אותו. אבל אתם מציעים לו משימה לגלות בתוך עצמו את מה שהוא הדחיק, את מה שהוא מסתיר מעצמו. איך? הוא הבלש והוא צריך לפתור את התעלומה. אולי יתחיל לכתוב חלומות, אולי ימציא המצאות ויעלה רעיונות. הרי הכל נמצא שם בתוכו מחכה להתגלות. ואם הוא יצליח להתחבר לעצמו ולהוציא מעצמו מה שהוא מחביא מעצמו הפרס שלו יהיה גדול ועצום – עניין אמיתי בעצמו ובחיים. לא רע, תודו.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. ההורים של זאבי אתם אתנו? אני מתפעל מכם, באמת מתפעל מכם משום שאני מדמיין איך אתם מאתגרים את זאבי המשועמם שלכם ואומרים לו זאבי חמוד שלנו נראה אותך מוצא בתוך עצמך חלומות ורעיונות חדשים הנמצאים שם ומחכים לצאת לאור. ואני מתפעל מכם כעת ההורים של זאבי כדי שאתם תתפעלו מזאבי שלכם. משום שאם אתם תתפעלו ממנו ומיכולתו להפוך את השעמום שלו לעניין הוא ילמד שבתוכו יש עולם שלם המחכה להתגלות. ואם זאבי שלכם ילמד שבתוכו ממתין לו עולם המחכה להתגלות זאבי שלכם יהיה ילד יצירתי ומוצלח. עד כאן הורים יקרים עקרון ההתפעלות. וזכרו, הפכו את השעמום לחיבור לעצמי למעיין הבלתי נדלה הקיים בתוך הילד שלכם.

ומה הטיפ היומי? שמעתם על המנהלת שאכלה ארוחת בוקר יחד עם התלמידים שלה. הם היו המומים. החוצפנית, אני אומר בצחוק, נפצה להם את בועת הילדות החמימה ובאה לגור אתם. איזה מנהלת גדולה. היא למדה את הילדים שהמרחק בינם לבינה אינה גדול כל כך ופתחה להם שער לחשיבה חדשה על נושאים רבים בעצם התנהגותה. מדוע שלא תשברו גם אתם כמה מנהגים עם ילדיכם. מה דעתכם פעם להצטרף למשחק של הילד שלכם עם חבריו, מה דעתכם פעם ללכת אתו לכיתה ולשבת לידו, מה דעתכם פעם לקחת אותו אתכם לעבודה שלכם או לשיחה עם חברים שלכם. מה דעתכם להפגיש את ילדכם עם ילדים שאף פעם לא יוצא לו להיפגש אתם מסיבות שונות (בני דתות ותרבויות שונות, מוגבלים באופנים שונים ועוד). לא אני לא משוגע. אני רוצה לעזור לכם לשים סימני שאלה על כמה קיבעונות וסתימות שאם נשחרר אותם הנפש תהיה חופשייה יותר ויצירתית יותר לרוץ לה לדרכה. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי וזכרו – לנפץ את בועת הילדות שבתוכה גר הילד שלכם כדי לאפשר לו מגע עם עולמות נוספים. היום דברנו על עקרון ההתפעלות. מחר נדבר על עקרון האמפתיה. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב