דלג לתוכן

איך יוצרים הפרעת אכילה?

עקרון:

הטיפ היומי: איך נעניק לילד שלנו תשובה טובה?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם ד"ר עפר גרוזברד פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות, היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על שי שאכל ארוחת צהריים יחד עם הוריו. בזמן הארוחה אמר לו אביו "שי, תאכל כמה שאתה רוצה". האמא קפצה ואמרה לאבא "אם תגיד לו תאכל כמה שאתה רוצה הוא לא יאכל בכלל!" סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים, האם כדאי להגיד לילד תאכל כמה שאתה רוצה או שלא כדאי?

אתם מביטים עלי באופן מוזר. כן אתם צודקים לפעמים אני מנסח שאלות באופן מוזר קצת. ובכל זאת אני רואה שיש כאלה שהם לטובת האמא ויש כאלה שהם לטובת האבא. תראו הורים יקרים אני במקרה הזה לטובת האבא ואני אגיד לכם למה. מה עושה אמא של שי היא לא רוצה שאבא של שי יגיד לו תאכל כמה שאתה רוצה. היא בעצם מסתירה משי את העובדה שמותר לו לאכול כמה שהוא רוצה כדי שיאכל יותר. הורים יקרים, זה עקרון הנפרדות, אתם זה לא הילד שלכם, הילד שלכם זה לא אתם ומותר לו לאכול על פי הרגשתו ולא על פי הרגשתכם. וכל ניסיון להשפיע עליו בדיבורים או בשתיקות שיאכל יותר או פחות עלול לגרום לילד בלבול והוא לא ידע מה הוא באמת מרגיש ורוצה. הורים יקרים על תעשו על הילד מניפולציות בכלל ובפרט בנושאים כל כך חשובים כמו אוכל. אמא של שי רוצה ששי יאכל בשבילה ואם היא תצליח לעשות זאת שי בעתיד לא ידע אם הוא רעב או שבע וגם לא מה הוא באמת מרגיש. הרבה בעיות אכילה מתפתחות כתוצאה מהורים שמעבירים מסרים כאלה בנוגע לאוכל.

עכשיו אני רוצה להדגים לכם את עקרון הנפרדות באמצעות הקשר שלנו. תגידי לי אמא של שי אני עושה עליך מניפולציות? אני אגיד לך למה אני שואל אותך, משום שכמו שאת עושה לשי מניפולציות אני מאמין שאת חושבת שגם אני עושה עליך מניפולציות כדי שתהיי אמא כמו שאני חושב שאמא צריכה להיות. אבל האמת אמא של שי שאני לא עושה שום מניפולציות עליך ואני אומר לך את כל האמת. את יודעת למה אני אומר לך את כל האמת כדי שאת תגידי לשי את כל האמת שמותר לו לאכול כמה שהוא רוצה, כדי ששי יאכל לומר לעצמו את האמת, כדי ששי יהיה ילד יותר מוצלח.

ומה הטיפ היומי? תגידו הורים איך אתם מסבירים לילדים שלכם כיצד באים ילדים לעולם? יש הרבה הורים שמתביישים ומסתבכים בעניין זה. אני רוצה ללמד אתכם עקרון פשוט. אם הילד שואל שאלה בנוגע למיניות ולא משנה מה גילו קודם תשאלו אותו מה הוא יודע או חושב על זה. לאחר שתקשיבו לו תדעו היכן הוא נמצא ויהיה לכם יותר קל להתאים את תשובתכם למקום שבו הוא נמצא. יש הורים שזורקים על הילדים המון מידע מיותר בזמן שהילד שואל שאלה הרבה יותר בסיסית. יתכן גם להיפך, אבל אם תקשיבו לילד שלכם גם תבינו אותו ואת עולמו וגם תאכלו להתאים את תשובתכם אליו. בהצלחה הורים יקרים. עד כאן הטיפ היומי וכמה זה חשוב לפני שמשיבים לילד לדעת היכן הוא נמצא. היום דברנו על עקרון הנפרדות, מחר נדבר על עקרון ההתפעלות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב