דלג לתוכן

איך לא נכנס לילדים שלנו לנשמה?

עקרון:

הטיפ היומי: מאיזה גיל מותר להשאיר ילד לבד?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות, היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על אמא של בר שמסדרת לו את הכל. היא מסדרת לו את הבלגן בחדר בניגוד לרצונו. היא תולה את הבגדים שהוא זורק על הרצפה בארון. וגם את המחברות והספרים שלו היא מסדרת לו. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה, מה אתם הייתם מציעים לאמא של בר במקרה הזה?

אני מביט עליכם ואתם נראים לי לא מרוצים. טוב, כבר למדנו משהו. יש שם אבא אחד, אתה אומר שבתור ילד שנאת שאמא שלך נכנסת לך לחדר ולנשמה. טוב. הורים יקרים, אמא של בר את אתנו? תגידי למה את מסדרת לבר את החדר? את אומרת אם לא תסדרי לו הוא לא יסדר. אז שלא יסדר. כך הוא ילמד שבלגן זה לא כף גדול ויתחיל להיות מסודר. אבל אם את תסדרי לו את החדר הרי הוא יישאר תמיד תלוי בך. לא תהיה לו חוויה של אחריות שעוברת אליו, של נפרדות, של עצמאות. את מבינה זה מתחיל בדברים הקטנים ונגמר בדברים הגדולים. בר שלך חייב ללמוד לעמוד על הרגליים שלו וכעת הוא עומד על הרגליים שלך. את מבינה אמא של בר שנפרדות מתחילה בדברים הקטנים שאת מסדרת לו. באחריות האישית שהוא יכול לקחת ולא לוקח בגלל שאת לא נותנת לו לקחת. אם את לא תסדרי בסוף הוא יסדר אבל הפעם זה יבוא ממנו.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון הנפרדות באמצעות הקשר שלנו. אמא של בר את אתנו? את רואה אמא של בר איך אני נפרד ממך ומעולם לא עושה דברים בשבילך. מייעץ כן אבל עושה לא. כמו שאני נפרד ממך כך אני רוצה שאת תהיי נפרדת מבר שלך ולא תסדרי לו את החדר. כי אם את תהיי נפרדת מבר שלך ולא תסדרי לו את הדברים מה יקרה? הוא יתחיל להיות נפרד ממך, ייקח אחריות ויסדר את הדברים שלו בעצמו. ואם בר שלך יהיה נפרד ממך בעניין זה ובעוד עניינים בר שלך יהיה ילד מוצלח. עד כאן הורים יקרים עקרון הנפרדות. וזכרו – לא לסדר לילדים שלכם את הדברים שלהם כשהם יכולים לסדר אותם בעצמם.

ומה הטיפ היומי? הורים יקרים, מאיזה גיל מותר להשאיר ילד לבד? החוק במקומות שונים בעולם נע בין 6 ל 10 שנים. אולם צריך לזכור שיש הרבה משתנים שמשפיעים על יכולתו של הילד להישאר לבד. האם הוא נשאר במקום מוכר כמו הבית, כמה זמן יישאר לבד, האם הוא יודע כיצד להתנהג במצבים שונים והאם יש לו למי להתקשר במקרה הצורך. החוויה של הישארות לבד אינה פשוטה כלל לילד שלא תמיד יודע לקרוא שעון ותפיסת הזמן שלו שונה משל מבוגר. הוא יכול להיבהל ולחשוב שאף אחד לא יבוא יותר, להיבהל מרעשים וצללים ועוד. חשוב להרגיל את הילד להישאר לבד בהדרגתיות תוך הנחיות מתאימות כמו לא לפתוח את הדלת לזרים ולהיזהר בנושאים שונים בבית. לשמור על אח קטן אינו מטלה פשוטה גם לאדם מבוגר והילד באם יכשל עלול לחוש רגשי אשמה רבים. הורים יקרים, חשבו על עצמכם ילדים לבד לבד בעולם. אולי הלכתם לאיבוד אולי איש לא יבוא יותר ותבינו איזו טראומה יכולה להיות לילד שנשאר לבד והולך לאיבוד. לכן לאט לאט ובהדרגה כדי שהילד לא יחווה פחדי נטישה או פחדי מוות. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – הבינו לליבו של הילד שנשאר לבד והיו זהירים בעניין זה. היום דברנו על עקרון הנפרדות. בפגישתנו הבאה נדבר על עקרון ההתפעלות. מחכה לכם. להתראות.

בארץ החוק לא מרשה להשאיר ילד לבד מתחת לגיל 6 במקומות אחרים מתחת לגיל 10. מצד אחד אם משאירים ילד לא בשל לבד בבית זה יכול להיגמר בטראומה. מצד שני אנחנו לא רוצים להפוך את הילד שלנו לתלותי ואם הוא מסוגל להישאר לבד פרק זמן מסוים אנו רוצים לתת לו להתנסות ולגדול. לכן דרושה רגישות.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב