דלג לתוכן

איך לא נסרס את הרעיונות היצירתיים של הילדים שלנו?

עקרון:

הטיפ היומי: שיחה עם שרון על הרעיון שלה.

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. בפגישתנו האחרונה דברנו על עקרון הנפרדות, היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על שרון שספרה לאמא שלה עם ברק בעיניים שיש לה רעיון. נכון שחסרים לנו מים במדינה, היא אמרה לאמה אז למה שלא ניקח ניילון כזה גדול ונשים אותו נניח מעל הים כזה בשיפוע ונאסוף את כל המים שמתבזבזים בים לתוך איזה מיכל ארוך וגדול כזה שיהיה על החוף. אמא של שרון אמרה לה טוב, רעיון יפה. ובזה נגמרה השיחה. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם אומרים לשרון אילו הייתם ההורים שלה?

אני רואה שמחת חיים כאן. כולם רוצים להגיד משהו. יש שם אמא אחת שאומרת שאמא של שרון באמת לא יודעת מה להגיד ושגם את לא היית יודעת מה להגיד. יש שם אבא אחד שמציע מה, ששרון תצייר את הרעיון שלה בתוך התחלה. יפה! הורים יקרים, אמא של שרון את אתנו? שרון באה אליך עם ברק בעיניים יש לה רעיון. התפקיד שלך בתור אמא זה לא לתת לברק הזה לכבות כל החיים. זה כל התפקיד שלך. אז איך עושים זאת. מתעניינים. מבקשים משרון שתסביר יותר על הרעיון שלה, שתצייר אותו כדי שנבין למה בדיוק התכוונה ומה עבר לה בראש. וכבר שרון שלנו זוכה להכרה על הרעיונות היפים שלה. אפשר כמובן להציע לשרון לחפש בגוגל משהו על רעיונות דומים. אפשר גם להציע לה לבנות מודל קטן ולראות אם זה עובד. ואז שרון שלך אולי תיקח שקית ניילון תחבר לכמה מקלות ותשים בחצר. נכון, מרבית הסיכויים ששרון תנטוש רעיון זה כעבור כמה זמן. אבל אז בגלל שאת אמא של שרון לא סירסת אותה אלא התפעלת ממנה ומהרעיונות שלה יבואו רעיונות חדשים. ולפני שאת שואלת אותי אמא של שרון בייאוש מה יצא מכל הרעיונות האלה של שרון אני רוצה לומר לך שאת מגדלת ילדה מאושרת שנהנית מעצמה ומרעיונותיה. אין הנאה גדולה יותר מאשר אותם רעיונות הצצים במוחם של ממציאים קטנים וגדולים והניסיון ליישמם. נכון לפני כל המצאה גדולה אותו ממציא נכשל פעמים רבות ברעיונות קודמים. אז יתכן ששרון שלך בסוף כן תמציא משהו. אבל אפילו אם לא, את מגדלת ילדה שמאמינה בעצמה, מתפעלת מעצמה ושלכן גם תצליח בחיים. אז זכרו הורים יקרים, רעיונות של ילדים זה לא שטויות.

וכעת אני רוצה להדגים לכם הורים יקרים את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. אמא של שרון את אתנו? אני מתפעל ממך עכשיו אמא של שרון. באמת מתפעל ממך את יודעת למה? משום שאני מדמיין אותך מתפעלת מהרעיון של שרון שלך. שואלת אותה איך היא מתכוונת לעשות את זה, מבקשת שתצייר את הרעיון ועוד ולא אומרת לה תעזבי, לא יצא מזה כלום. ואני מתפעל ממך עכשיו אמא של שרון כדי שאת תתפעלי משרון שלך. משום שאם את תתפעלי משרון שלך מה יקרה? היא תתפעל מעצמה ותבין שלרעיונות שלה יש ערך. וגם אם רעיון זה ורבים אחרים לא יצלחו היא תצא לחיים ילדה מלאת רעיונות שמאמינה בעצמה ושרון שלך תהיה ילדה מאושרת ומוצלחת. עד כאן הורים יקרים עקרון ההתפעלות וזכרו – רעיונות זה לא שטויות.

ומה הטיפ היומי? אז בקשתי לשוחח קצת עם שרון. שרון חמודה אמא ספרה לי על הרעיון האחרון שלך לאסוף מים מעל הים כדי שיהיה לנו במדינה יותר מים. אני רואה אפילו שהכנת ציור. תראי לי בבקשה. נפלא, באמת נפלא. איזה ציור מפורט. על מה עומד הנילון כאן, על עמודים? את חושבת שהם מספיק חזקים? את אומרת שניתן לחזק אותם עם ברזלים. רעיון יפה. וכמה מים לפי דעתך נוכל לאסוף? את אומרת שהרבה כי הניילון יהיה גדול. ואם תבוא רוח חזקה או גל גדול המתקן שלך יצליח לשרוד. את אומרת שהוא יהיה תקוע עמוק באדמה. את גדולה שרון. באמת רעיון יפה. אז מה הצעד הבא שאת צריכה לעשות? את שואלת אותי. אולי תבני מודל קטן, דוגמא, ונראה אם זה עובד. את מחייכת. כל הכבוד לך שרון. הורים יקרים, זכרו אין לכם מה לדאוג מכך שהילד בסוף עלול להתאכזב כשזה לא יעבוד. הוא כל כך נהנה מהדרך ומחר יהיה לו רעיון חדש וכשיגדל בדרך זו אז כבר השמיים יהיו הגבול. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – רעיונות זה לא שטויות. היום דברנו על עקרון ההתפעלות. מחר נדבר על עקרון האמפתיה. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב