דלג לתוכן

איך להגיב לבכי של הילד שלנו?

עקרון:

הטיפ היומי: מדוע יש הורים שלא יכולים לסבול כשהילד שלהם בוכה?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון ההתפעלות, היום נדבר על עקרון האמפתיה. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על גל שבוכה הרבה וההורים שלו לא יודעים מה לעשות עם הבכי שלו. הבכי שלו מבלבל אותם. לפעמים הם מוותרים לו שהוא בוכה ומרחמים עליו ולעיתים זה דווקא מכעיס אותם. אבל זה בעיקר מבלבל אותם. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם מייעצים להורים של גל במצב הזה?
אני מביט עליכם ואתם נראים לי ספק בוכים ספק צוחקים. יש שם אמא אחת, את אומרת שאת פשוט לא יכולה לסבול את הבכי של הילד שלך. הורים יקרים, ההורים של גל אתם אתנו? בכי יכול להיות בגלל סיבות רבות. ילדים יכולים לבכות מאושר ושמחה, מתסכול, מכאב, מעלבון או אכזבה ועוד. בכי יכול גם לבוא ממקום מניפולטיבי כדי לעורר את רחמי ההורים למשל ושיוותרו להם. לכן, הורים יקרים, אני לא יכול לענות לכם על השאלה מה לעשות כשהילד בוכה. אני כן רוצה להציע לכם להתייחס באמפתיה לביטוי הרגשי של הבכי ועליו לדבר עם הילד. אם הוא בוכה משמחה או מכאב אלו שני דברים שונים. תסמכו על ההרגשות שלכם ותעבדו אתם. או אולי אתם מכירים כבר את הבכי המניפולטיבי הזה בעצם התבכיינות ואז יש מקום לומר לילד בתקיפות שלא זו הדרך להשיג משהו. הורים יקרים בכי הוא לא יותר ולא פחות מביטוי רגשי. לזה אתם צריכים להתייחס. וברור שלבנים מותר לבכות משום שמותר להם לבטא את רגשותיהם כמו לבנות. אז אל תיבהלו ואל תתבלבלו כשהילד בוכה. פשוט תבדקו מה זה מעורר בכם ועם זה תעבדו. ואם אתם לא יכולים לסבול את הבכי של הילד שלכם כנראה שהבכי הזה מעורר בכם בגלל סיבות שלכם בגלל העבר שלכם משהו בלתי נסבל. אז תבדקו את הכאב שלכם הורים יקרים וכיצד אתם מוצאים אותו בילד שלכם אולי בעוד תחומים ותזכירו לעצמכם שאומנם כואב לילד שלכם אבל זה לא כל כך נורא כפי שאתם מרגישים בגלל החוויה האישית שלכם מהעבר.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון האמפתיה באמצעות הקשר שלנו. ההורים של גל אתם אתנו? ההורים של גל אני אמפתי אליכם ומבין כמה זה מבלבל אתכם הבכי של גל. וכמה אתם לא יודעים מה לעשות עם זה. ואני אמפתי אליכם עכשיו ההורים של גל כדי שאתם תהיו אמפתים לגל שלכם ותבינו מה הבכי שלו אומר לכם ותבדקו מה הוא מעורר בכם ועל זה תשוחחו עם גל שלכם. משום שאם אתם תהיו אמפתיים לגל שלכם גל שלכם יהיה אמפתי לעצמו ויבין את הבכי שלו ומה הוא אומר בבכי הזה. ואם גל שלכם יבין את עצמו ואת הבכי שלו גל שלכם יהיה ילד מוצלח. עד כאן הורים יקרים עקרון האמפתיה, וזכרו בכי הוא לא יותר ולא פחות מביטוי רגשי של הילד שלכם ויש להתייחס אליו ככזה.

ומה הטיפ היומי? אמא של גל ספרה לי שהיא פשוט לא יכולה לשמוע את הבכי של גל. הורים יקרים, האם אתם מבינים למה? אמא של גל את אתנו? אני חושב שאת לא יכולה לסבול את הכאב שלך, משהו שאת נושאת אתך מהילדות שלך. הבכי של גל מחבר אותך לחלקים כואבים ולא פתורים מהעבר שלך ולכן את לא יכולה לשמוע את הבכי של גל. אני רוצה להזכיר לך שגל בוכה לא בגלל אותן סיבות שאת בכית או שלא יכולת לבכות בילדות שלך. את אולי התגברת על הכאב האישי ואבל הוא נשאר מודחק בפנים. וגל שלך בוכה אולם נדמה לי שלא מאותם סיבות שלך ולא מאותו כאב שהיה לך. אז את זה לא גל וגל זה לא את אמא של גל ותזכירי לעצמך את זה מדי פעם וכך תוכלי לא להיבהל כל כך מהבכי של גל. זה שאת מרחמת אולי על עצמך לא אומר שאת צריכה גם לרחם על גל שלך. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי וזכרו – אם אתם לא יכולים לסבול את הבכי של הילד שלכם בדקו את הבכי שלכם. היום דברנו על עקרון האמפתיה, מחר נדבר על עקרון התקיפות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב