דלג לתוכן

איך מגיבים לציון טוב?

עקרון:

הטיפ היומי: למה חשוב לספר לילדנו שכשאנחנו היינו בגילם גם לנו לא היה קל?

למשפחת ההורים החמה שלי, שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני, בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. בכל מפגש נדבר על עקרון אחר. היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, 5 דקות ולא יותר, יעשו אתכם הורים טובים יותר!

סתו חזרה מבית הספר וקראה "אמא, אבא, קבלתי 90 בבחינה בפיזיקה. אמא שאלה אם המבחן היה קל, אבא הביט בה והוסיף שוודאי המורה היה טוב. סתו אשרה שהמורה השנה היה באמת טוב. סוף סיפור. מה דעתכם, הורים יקרים, האם גם אתם הייתם נוהגים כמו ההורים של סתו?

אני מביט עליכם ומדמיין שאתם מחייכים. תראו, הורים יקרים, איזה ילדה תהיה סתו כשתגדל אם ההורים ימשיכו בקו זה? במקום להתפעל מסתו על הישגיה הם ייחסו אותם לסביבה. זה לא סתו שהתאמצה והצליחה, זה בגלל שהמבחן היה קל והמורה היה טוב. תגדל ילדה החושבת שהישגיה לא תלויים בה אלא בסביבה, במזל. היא לא תאמין בעצמה וביכולותיה ולא תשקיע בשום דבר. הרי זה לא תלוי בה. אבל אם ההורים של סתו יתפעלו מסתו הרי מחר היא תוכל להתפעל גם מעצמה, להצליח, ליצור דברים חדשים משום שהיא מאמינה בעצמה ולהיות מוכנה טוב יותר לחברה המודרנית. לכן, הורים יקרים, התפעלו מילדיכם, כשזה אמיתי, כשמגיע להם לא סתם. משום שאם אנו מזייפים הילד מרגיש. ויש מספיק סיבות להתפעל מהילדים הנהדרים שלנו.

כעת אני רוצה להדגים לכם את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. ההורים של סתו, אתם שומעים אותי, אני מתפעל כעת מכם. אתם יודעים למה? משום שלמרות שכנראה ההורים שלכם לא התפעלו מכם אתם כעת הולכים להתפעל מסתו ולתת לה מה שאתם לא קבלתם. זה דבר גדול ולכן אני מתפעל מכם. אה, אמא של סתו, את אומרת לי שלא אתפעל ממך עדיין משום שעוד לא עשית דבר. כן זה נכון, אבל אני מבין שאת לא מרגישה נוח עם ההתפעלות שלי ממך. אולי בגלל החינוך שקבלת. את רוצה להיות כמו כולם ולא להיות מיוחדת. לכן גם קשה לך להתפעל מסתו. אבל כשאני חושב על כל מה שאת הולכת לומר לסתו אני באמת מתפעל ממך. אני גם מתפעל מכם כדי להדגים לכם כיצד מתפעלים וכדי שאתם תתפעלו מסתו כדי שסתו תתפעל מעצמה ותוכל ליצור ולהצליח.

עד כאן הורים יקרים על עקרון ההתפעלות וכמה חשוב שנהיה גאים בילדים שלנו על הדברים האמיתיים שהם עושים.

ומה בנוגע לטיפ היומי?
ספרו לילדים שלכם שגם לכם בגילם לא היה קל. למה חשוב לספר להם שגם לנו לא היה קל? כדי שלא ירגישו לבד, כדי שלא יחשבו שלנו הכל בא בקלות ולהם כל כך קשה, כדי שיבינו שיש דרך לעשות ולהתאמץ ובסוף זה משתלם וגם כדי שירגישו נוח לספר לנו דברים. בגלל כל הדברים הטובים האלה ספרו לילדים שלכם קצת על ילדותכם ועל הקשיים שהיו לכם, הורים יקרים.

עד כאן בנוגע לטיפ היומי. היום דברנו על עקרון ההתפעלות, מחר נדבר על עקרון האמפתיה. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב