דלג לתוכן

איך מונעים אלימות?

עקרון:

הטיפ היומי: למה לא מומלץ להכות ילדים?

למשפחת ההורים החמה שלי, שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון ההתפעלות, היום נדבר על עקרון האמפתיה. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשו מכם הורים טובים יותר!

היום אני רוצה לספר לכם על דני ששב הביתה וספר להוריו שהוא הרביץ לילד אחד בכיתה. "הוא התחיל, הוא קילל אותי וצחק עלי", הוא סיפר להוריו. אמו של דני לא ידעה כל כך מה לומר לו אבל אביו של דני היה מרוצה. "טוב מאוד שהראית לו מי אתה. יותר הוא לא יעיז לצחוק עליך". סוף סיפור.

מה דעתכם על הסיפור הזה, הורים יקרים? מה אתם הייתם אומרים לדני לו הייתם ההורים שלו?

אני מביט עליכם ומדמיין שלפחות חלקכם מרוצים מהתגובה של דני. אני לא מסכים אתכם. אני אגיד לכם למה. תראו, הורים יקרים, מה בעצם קרה כאן? ילד צחק על דני ודני לא יכול היה להכיל את רגשותיו. אולי אפילו דני לא יודע כמה הוא נפגע מהילד. הוא זוכר רק שהרביץ. ככה זה כשאנו לא מחוברים לרגשות שלנו שמניעים אותנו. אנו זוכרים רק את התוצאה. למה חשוב שנהיה אמפתיים לרגשות של הילדים שלנו? כדי שהם יוכלו להיות מודעים לרגשות שלהם ואז גם להכיל אותם. אם אנו לא מכירים ברגשותינו אנו וודאי לא יכולים להכיל אותם והם שולטים בנו במקום שאנו נשלוט בהם. לכן חשוב שאתם ההורים תקשיבו לרגשות ילדכם טוב טוב, כמה כואב להם וכמה קשה להם ותהיו אתם עם הקושי. כך יהיה יותר קל לילדים שלכם להכיל את רגשותיהם משום שהם יכירו אותם ולא יתנו להם להשתלט עליהם. וזה שאתם אמפתיים אליהם לא אומר שאתם מסכימים שירביצו למשל. אתם מבינים, הורים יקרים, להבין זה לא אומר להסכים! זה עקרון חשוב.

עכשיו, הורים יקרים, אני רוצה להדגים לכם את עקרון האמפתיה באמצעות הקשר שלנו. אתם שומעים אותי ההורים של דני: אני מבין כמה קשה לכם. אתם לא יודעים מה להגיד לדני ואיך לעזור לו במצבים לא נעימים כאלה שצוחקים עליו. מה אתה אומר, אבא של דני? שחשוב שדני ישמור על הכבוד שלו. אה, אני מבין כמה אתה חושש שיפגעו בדני. אבל אולי דווקא דני יותר ישמור על הכבוד שלו אם ילמד לא להתרגש ממלים ואף להשיב במלים במקום במכות. אתם רואים ההורים של דני, אני אמפתי אליכם כדי שאתם תוכלו לעשות כמוני ולהיות אמפתיים לדני, כדי שדני יוכל להכיל את רגשותיו, כדי שדני יהיה ילד יותר מוצלח.

עד כאן הורים יקרים על עקרון האמפתיה וכמה חשוב שהילדים שלנו יהיו מודעים לרגשותיהם וידעו להכיל אותם. ומה בנוגע לטיפ היומי?

תגיד לי את האמת אבא של דני, אתה לעיתים מרביץ לדני? אני שואל משום שזה מה שאתה מלמד אותו לעשות בגן אז אולי אתה עושה לו אותו דבר בבית. אתה אומר שלא. בסדר, יתכן שבאמת אתה לא מרביץ לו ויתכן שסתם לא נעים לך כעת מכל האנשים ששומעים אותנו. אבל תגידו לי אתם הורים יקרים, למה זה לא טוב להרביץ לילד? אני אגיד לכם בפשוט למה? משום שמכות גורמות לילד לפחד אבל אנחנו רוצים שהילדים שלנו יעשו דברים מתוך הבנה ובחירה ולא מתוך פחד. זה הבדל נורא גדול אם ילדים עושים דברים מבחוץ או מבפנים. אנו לא רוצים שתמיד נצטרך לאיים על ילדנו, אנו רוצים שהם יפנימו את המסר ושהוא יהיה שלהם. תחשבו על זה הורים יקרים, כמה חשוב להעביר את השליטה לילדים שלנו ולא להשאיר אותם מפוחדים. אתם שואלים איך עושים את זה? על זה בסרטונים הבאים שלנו.

עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי. היום דברנו על עקרון האמפתיה, מחר נדבר על עקרון התקיפות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב