דלג לתוכן

איך מלמדים את הילד שלנו לעמוד על שלו?

עקרון:

הטיפ היומי: מהי היצירה הגדולה ביותר של ילדיכם ואיך מתעניינים בה?

למשפחת ההורים החמה שלי, שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון האמפתיה, היום נדבר על עקרון התקיפות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשו מכם הורים טובים יותר.

ליאור בא הביתה וספר לאמו בהתרגשות שהיום כשהוא הלך ברחוב הוא מצא חמישים שקלים. ומה עשית בכסף? שאלה אותו אמה. "קניתי ממתקים לי ולחברים שלי", השיב. "עשית טוב" אמרה האם "כי מה הייתה עושה בכסף לבד". סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים? האם גם אתם הייתם נוהגים כמו אמא של ליאור או אולי אומרים לליאור משהו אחר? מה דעתכם? ….

נדמה לי שחלקכם אומרים שליאור פרייר, אחרים אומרים טוב לב. הורים יקרים, שכחתם לשאול את ליאור עצמו. זאת השגיאה שאתם עושים כל הזמן, מחליטים על הילד שלכם מבלי לשאול אותו מה הוא חשב, רצה וכדומה. תסכימו אתי שאם ליאור רצה להתחלק עם חבריו בכסף שמצא זה שונה מליאור שלא רצה להתחלק אתם בכסף שמצא ועשה זאת רק כי לא היה לו נעים והוא לא יכול היה לומר להם "לא!". אז ראשית חוכמה אמא של ליאור, את שומעת אותי, היית צריכה לשאול את ליאור מה הוא באמת רצה. אבל אני קצת דואג שליאור כבר לא ידע מה הוא באמת רצה משום שאת וודאי אומרת לו כל הזמן, כפי שאמרת הפעם, שהוא צריך להתחלק. ואני רוצה לומר לך שמותר לליאור גם לעמוד על שלו ולא להתחלק. הרי זה הכסף שלו, הוא מצא אותו, מדוע הוא חייב להתחלק במה ששלו?! אמא של ליאור את מבינה כמה זה חשוב שנלמד את הילדים שלנו לעמוד על שלהם, את מבינה כמה זה חשוב להם לחיים?! להיות נדיב זה יפה אבל מתוך רצון ולא מתוך הכרח ואין ברירה.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון התקיפות באמצעות הקשר שלנו. את אתי אמא של ליאור, אני עומד על זה שאת תהיי תקיפה עם ליאור ותגידי לו שעליו לדעת לעמוד על שלו. בכל מיני עניינים. אני תקיף אתך אמא של ליאור כדי להדגים לך את עקרון התקיפות כדי שאת תוכלי לעשות אותו דבר עם ליאור. כך ליאור יוכל להיות תקיף עם חבריו, כך ליאור יוכל להיות ילד יותר מוצלח. עד כאן על עקרון התקיפות וכמה זה חשוב שנלמד את ילדנו וגם את עצמנו לדעת לומר "לא".

הטיפ היומי: מה דעתכם על חלומות, הורים יקרים. ילדכם חולמים כל לילה חלום, ובבוקר כאילו כלום לא קרה. בלילה הם יצרו דבר גדול. הם היו הבמאים ומעצבי התפאורה, וכתבו את התסריט ובחרו את השחקנים ועוד ועוד ובבוקר הם מתנהגים כאילו כלום לא קרה. חבל, לא?! דרך אגב גם אתם, הורים יקרים, כאלה אז אל תשוויצו כל כך. מה דעתכם לשאול ולהתעניין גם בחלומותיהם של ילדכם. פשוט להקשיב לסיפורים היפים שהם יצרו בלילה מתוך עניין. לעיתים זה יתחבר למשהו והם יבינו משהו ולעיתים לא אבל תמיד לסיפורים הלא מקריים האלה יש ערך רב ולו רק בגלל שזאת היצירה של הילדים הנהדרים שלכם. תקשיבו לה. עד כאן הטיפ היומי – הורים יקרים התעניינו בחלומות ילדכם. היום דברנו על עקרון התקיפות, מחר נדבר על עקרון הנפרדות, מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב