דלג לתוכן

איך מתמודדים עם חרם כיתתי?

עקרון:

הטיפ היומי: מדוע כדאי לספר לילדנו שגם לנו לא היה קל?

למשפחת ההורים החמה שלי, שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני, בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון ההתפעלות, היום נדבר על עקרון האמפתיה. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשו אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על שי שחזר הביתה מאוד נסער. הוריו שאלו אותו מה קרה אך הוא לא רצה לספר והלך להסתגר בחדרו. הסיפור הזה חוזר לאחרונה לעיתים קרובות. היו פעמים ששי גם לא רצה ללכת לבית ספר מה שלא היה בעבר. לבסוף הסכים לומר כמה מלים – שכמה ילדים בכיתה הציקו לו ואחרים מחרימים אותו. הוא לא הסכים להרחיב אבל נראה מאוד סובל. לאחר זמן שמעו ההורים של שי דרך הורים של ילדים אחרים בכיתה שעושים על שי בכיתה חרם. סוף סיפור. מה דעתכם, הורים יקרים, כיצד ניתן לעזור לשי?

אני מביט עליכם ונדמה לי שאתם מבינים כמה המצב של שי קשה. תגידו, הורים יקרים, אתם זוכרים את ההרגשה הזאת של להיות דחוי? נדמה לי שרבים מאתנו זוכרים אותה, ומי שלא היה דחוי ודאי פחד ברגע זה או אחר להיות דחוי. כך שכולנו יודעים איזה חוויה קשה עוברת על שי. תגידו לי, הורים יקרים, למה שי לא מספר להוריו? יתכן שהוא מתבייש, חושב שהוא אשם או שהוריו יאשימו אותו במקום להבין אותו. שי לא רק סובל מבני כיתתו הוא סובל פעם נוספת מבדידות ונשיאת הקושי לבד. על כן, ראשית חוכמה, ההורים של שי, עליכם לעודד אותו לספר לכם. הקשיבו לו ללא ביקורת ושיפוטיות. לא משנה מה הוא עשה או לא עשה לא מגיע לו יחס כזה. הראו לו שאתם מבינים כמה הוא סובל וכמה לא נעים לו המצב הזה. שי צריך לדעת שהוא לא לבד ואתם אתו. כשמישהו מבין אותך אתה כבר לא לבד, אתה הרבה יותר חזק. כך יפסיק שי להתבייש ולחשוב שהוא אשם ומגיע לו העונש הזה. אמפתיה עשויה לשנות את חיי ילדכם. להבנה, זכרו הורים, להבנה בלבד יש כוח עצום.

כעת אני רוצה להדגים לכם, הורים יקרים, את עקרון האמפתיה בקשר שלנו. אני מבין אתכם, ההורים של שי, כמה זה קשה לגלות יום אחד שבכיתה שאמורה לחנך את שי ולשמור עליו, מתעללים בו. אתם ודאי שואלים את עצמכם למה? מה עשינו לא בסדר? אולי זה אחריותנו גם? מה צריך לעשות? אתם מאוד מודאגים מהמצב ומאוד קשה לכם. אני מבין אתכם, ההורים של שי, איזה חוויה קשה היא זו. אני אמפתי אליכם כדי שתוכלו אתם להיות אמפתיים לשי, כדי ששי לא יהיה לבד ויחוש שמבינים אותו. עד כאן, הורים יקרים על עקרון האמפתיה וכמה זה חשוב להבין את הכאב של הילד שלנו כשהוא דחוי.

ומה הטיפ היומי? אתם יודעים הורים יקרים, לעיתים אנו יכולים לסגור מעגלים מהעבר שלנו הודות לילדנו. ספרו בבקשה הורים יקרים לילד שלכם שיתכן שגם אתם בתקופות מסוימות הייתם דחויים, פגעו בכם באופנים שונים ולא היה לכם קל. יתכן שקראו לכם בשמות גנאי וכדומה. ספרו לילדכם כיצד אתם התמודדתם עם קשיים אלה, כיצד הוריכם הגיבו או שלא הגיבו והאם היו לכם חברים טובים שתמכו בכם בתקופה קשה זו. אין אחד מאתנו שלא יודע טעם של דחייה, מהו. ספרו לילדכם כדי שלא יהיה לבד וכך גם אתם לא תהיו לבד. עד כאן הטיפ היומי – ספרו לילדכם שגם לכם לא היה קל כדי שלא יהיו לבד. היום דברנו על עקרון האמפתיה, מחר נדבר על עקרון התקיפות, מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב