דלג לתוכן

איך נעזור לילדה להפטר מפרצוף חמוץ?

עקרון:

הטיפ היומי: איך נלמד את ילדינו לבטא את עצמם בדיבורים במקום במעשים?

למשפחת ההורים החמה שלי, שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני, בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון הנפרדות, היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשו אתכם הורים טובים יותר!
היום אני רוצה לספר לכם על ורד שהולכת כל הזמן בבית עם פרצוף חמוץ. אמא שלה כבר לא יכולה לסבול את זה יותר. "תפסיקי ללכת עם פרצוף חמוץ כאילו אכלו לך את הסבתא שלך!" היא צועקת עליה, "אני כבר לא יכולה לסבול את זה" היא אומרת לה. אבל ורד בשלה, ממשיכה להסתובב בבית עם פרצוף חמוץ. סוף סיפור. מה דעתכם, הורים יקרים, על המקרה הזה. מה אתם הייתם אומרים לורד לו הייתם ההורים שלה?

אני מביט עליכם, חלקכם מחייכים אבל יש כמה שעושים פרצוף חמוץ, וודאי מבינים את ורד. תגידו לי הורים יקרים למה לפי דעתכם ורד הולכת עם פרצוף חמוץ? אתם אומרים שמשהו מפריע לה. או.קי. ולמה היא לא אומרת זאת במלים? אתם אומרים כי היא לא יכולה, אולי מפחדת. יופי! אני מתפעל מכם כעת הורים יקרים על איך שאתם מבינים את ורד. אז זה נראה לכם הגיוני שאם לורד כואב משהו שהיא לא יכולה לבטא אז הפתרון הוא לכעוס עליה ולהכאיב לה יותר כמו שאמא של ורד עושה?! מה דעתכם לעזור לורד לתרגם את הפרצופים למלים. תסכימו אתי שמלים יותר טוב מפרצופים משום שעם מלים אפשר לעשות משהו, לחשוב, לברר, להבין וכדומה. זה בכלל ההבדל בין אדם לחייה – חייה מתנהגת אדם יכול גם לחשוב ולהבין. ותגידו לי עוד משהו הורים יקרים, מה יותר טוב שורד מסתובבת בבית עם פרצוף חמוץ או שורד הייתה עושה הצגה להוריה ומסתובבת בפנים שלא היו רואים עליהם כלום? אתם אומרים שפרצוף יותר טוב, שוב אני מתפעל מכם. אז למה לא להתפעל גם מורד שהיא לא מסתירה מהוריה את מצוקתה ומספרת להם עליה בדרכה שלה. את שומעת אותי עכשיו אמא של ורד באמת כל הכבוד לבת שלך שמצליחה למצוא את הדרך לספר להוריה על מצוקתה על אף שכנראה אצלכם בבית לא מקובל לדבר על רגשות. כל הכבוד לורד, לא?!

כעת אני רוצה להדגים לכם הורים יקרים את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. את אתי אמא של ורד. אני מדמיין אותך יושבת עם ורד ומציעה לה לשוחח על הרגשתה ולמה היא מסתובבת עם פרצוף חמוץ. בהתחלה ורד לא כל כך רוצה. סך הכל זה דבר חדש עבורה לדבר על רגשותיה. אבל את מתפעלת ממנה באמת ומאיך שהיא לא ויתרה על הרגשתה הקשה וספרה לך אותה באמצעות הבעתה. ואז היא לאט לאט מתחילה לדבר ונפתחת ואת משתמשת בעקרון האמפתיה ומקשיבה יפה לרגשותיה. אני באמת מתפעל ממך כעת אמא של ורד איך שאת הופכת פרצופים למלים ואיך שלאט לאט ככל שורד מספרת על הרגשתה הפנים של ורד מתרככות והפרצוף החמוץ מתפוגג לו לאיטו. אני מתפעל ממך עכשיו אמא של ורד כדי שאת תתפעלי מורד כדי שורד תוכל להתפעל מעצמה ואז וודאי לא תלך עם פרצוף חמוץ, כדי שורד תהיה ילדה מוצלחת יותר. עד כאן הורים יקרים על עקרון ההתפעלות וכמה זה חשוב לעזור לילדנו לתרגם את הבעות הפנים שלהם למלים.

ומה בנוגע לטיפ היומי? אתם יודעים הורים יקרים ילדים רבים בעניינים שונים מבטאים את עצמם במעשים במקום בדיבורים, הילד שמכה אחרים במקום לומר שהוא נפגע וכועס. הילד הביישן שיושב בצד ולא משתתף בכיתה אבל אינו יכול לומר כמה חרד, הילד שמדבר בטון צועק כי הוא כועס, הילד שמשתולל כי הוא מחפש תשומת לב, הילד המדבר בלחש כי הוא חש שאין לו מקום. כל הילדים האלה עדיין לא רכשו את היכולת המילולית לבטא את רגשותיהם. אם יוכלו לבטא את רגשותיהם במלים במקום במעשים חייהם ישתנו ללא הכר משום שעם מלים ניתן לעשות משהו, להבין ולהתקדם מה שלא כן עם התנהגויות גרידא. על כן הורים יקרים תרגמו לילדיכם את התנהגותם ופרצופיהם לשפת המלים והתפעלו מהם על כך שלא ויתרו והצליחו להעביר לכם את המסר. הם יודו לכם על זה בעתיד ואתם לא תצטערו על כך. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי וכמה זה חשוב להפוך התנהגויות למלים. היום דברנו על עקרון ההתפעלות, מחר נדבר על עקרון האמפתיה, מחכה לכם, להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב