דלג לתוכן

איך תשובות נכונות הורסות את היצירתיות?

עקרון:

הטיפ היומי: איך נגלה את המדען הקטן החבוי בילד שלנו?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם ד"ר עפר גרוזברד פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון הנפרדות, היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על רועי הקטן שהולך עם אמו ברחוב, ניתקל במדרכה ונופל. רועי כועס על המדרכה שהפילה אותו. ואמא מיד מתקנת ואומרת לרועי שהמדרכה לא אשמה אבל הוא אשם שלא נזהר. סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים על הסיפור הזה, מה אתם הייתם אומרים לרועי אילו הייתם ההורים שלו?

אני מביט עליכם ונראה לי שאתם לא כל כך יודעים מה אני רוצה מכם, אתם עושה רושם מסכימים עם אמא של רועי. אני לא כל כך למען האמת. תראו, הורים יקרים, אמא של רועי מיד נתנה לו את התשובה הנכונה שהוא אשם ולא המדרכה אבל היא גם מיד חסמה עולם שלם שרועי גר בו, עולם יצירתי ומופלא ולא נתנה לו חופש וחיים. אמא של רועי את אתי? את יכולת לשאול את רועי מדוע המדרכה אשמה? ורועי יכול לומר שהיא עשתה לו בכוונה, ואולי יגיד שהיא לא צריכה להיות היכן שהייתה. ואז אמא יכולה לשאול איזה עונש מגיע למדרכה? ורועי יחשוב רגע וימציא עונש מעניין למדרכות שעושות בכוונה לילדים או שנמצאות במקום לא נכון. ואם רועי ילד קצת יותר גדול הוא יכול גם להציע ללכת לעירייה ולהתלונן על המדרכה משום שמי שעשה אותה לא חשב על ילדים קטנים יותר ועוד ועוד. הרי ברור לכם שאני לא יצירתי כמו הילדים הנפלאים שלנו והתשובות היצירתיות שלהם, אם רק ניתן להם, אם רק נקשיב להם, אם רק לא נסתום להם את החשיבה בדברים "הנכונים" שלנו. את רואה אמא של רועי כמה את יכולה להתפעל מהילד שלך ומהיצירתיות האינסופית שלו. אל תדאגי אמא של רועי בסוף רועי יבין שהוא אחראי ללכת ברחוב בלי לפול אבל תחכי רגע, תתפעלי מרועי כדי שהוא יתפעל מעצמו כדי שהוא ידע בעתיד ליצור מעצמו כי את הקשבת לו ונתת מקום לעולם הנפלא שלו ולא החנקת אותו בסיפורי מבוגרים. האמת היא שלתת לילד לפתח את הרעיונות שלו לפני שמספקים לו את התשובה הנכונה זה נכון לכל גיל.

כעת הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. את אתי אמא של רועי. שמת לב שלאחר כל שאלה שאני מציג לכם אני שואל לדעתכם לפני שאני אומר לכם את התשובה. נכון, אני עושה כאילו, כי אתם לא באמת נוכחים בשעת ההסרטה, אבל אני מדמיין מה תגידו לי וזה כל כך חשוב לי משום שללא התשובות הנפלאות שלכם אני פשוט מתייבש עם הדברים "הנכונים" שלי. אתם לא ילדים אבל גם אתם יצירתיים ויש לכם מחשבות יפות ומעניינות שאני מאוד רוצה לשמוע. אז אני מתפעל מכם הורים יקרים כדי שאתם תתפעלו מהילדים שלכם כדי שהם יתפעלו מעצמם כדי שהילדים שלנו יהיו מוצלחים יותר. עד כאן הורים יקרים על עקרון ההתפעלות וכמה חשוב שאתם לא תספקו לילדים שלכם תשובות נכונות מהר מדי ובמקום זאת תקשיבו לעולם העשיר שלהם.

ומה הטיפ היומי? היום אני רוצה לתת לכם דוגמא או שתיים לשאלות שאני אישית מאוד אוהב לשאול ילדים בגילאים שונים. למשל האם אנשים בצד השני של כדור הארץ עומדים הפוך. מדוע העננים לא נופלים ולמה השמש הולכת אחרינו שאנו הולכים ברחוב. אפשר ליצר המון שאלות כאלה על העולם שסביבנו. לא חשובה התשובה הנכונה חשוב לגלות את התיאוריות המדהימות שיש למדענים הקטנים שלנו ולהפעיל את החשיבה שלהם. הם יכולים לומר שהעננים לא נופלים כי יש להם כנפיים, ושהשמש הולכת אחרינו כי היא רוצה להיות חברה שלנו ואנשים בצד השני של כדור הארץ תשאלו את הילדים שלכם כי אני לא כל כך יצירתי כמוהם. הורים יקרים, לא חשובה התשובה הנכונה, חשובה הדרך הנפלאה של הילדים שלנו שבנו כמדענים קטנים עולם מופלא שאותו לא יספרו לנו אם לא נדע להקשיב. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי וכמה זה חשוב לעודד את הילדים שלנו בשאלות על העולם סביבם כדי שישתפו אותנו בחשיבתם היצירתית. היום דברנו על עקרון ההתפעלות, מחר נדבר על עקרון האמפתיה. מחכה לכם, להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב