דלג לתוכן

אל תחשבו על פיל! האם הצלחתם? מה זה אומר?

עקרון:

הטיפ היומי: כיצד נהפוך את המחשבות למגרש המשחקים הפרטי שלנו?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות, היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, מספר דקות ולא יותר, יעשו אתכם הורים טובים יותר!

היום אני רוצה לספר לכם על רותם שספרה לאביה בבוקר שהיא חלמה חלום נורא מפחיד. "תשכחי מזה, תשכחי מזה. לא קרה כלום, פשוט אל תחשבי על זה ואל תספרי את זה לאף אחד", אמר לה אביה והמשיך להתנהג כאילו כלום לא קרה. סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים, מה דעתכם על תגובתו של אבא של רותם. האם גם אתם הייתם נוהגים כך?
אני מביט עליכם ואתם לא נראים לי כאלה שאוהבים להתעסק כל כך בחלומות שלכם. חבל. תראו הורים יקרים מה בעצם קרה כאן? רותם לא נבהלה מהחלום שלה אבל אבא שלה כן. רותם רצתה להביא לאביה מתנה יפה, לספר לו על משהו שעבר עליה, על רגשותיה, ואביה מתוך חשש לדבר על רגשות דחה אותה. אז מי יותר פחדן רותם או אבא שלה? אבא של רותם אתה מתייחס לחלום כאילו זה מציאות וכך מפר את עקרון הנפרדות. בעקרון זה אנו מבדילים בין אני ללא אני ובין דמיון למציאות. אני רוצה להדגים לכם כעת את עקרון הנפרדות באמצעות הקשר שלנו. אבא של רותם, אתה שומע אותי, אני כעת מבקש ממך לא לחשוב על פיל. אבא של רותם, אל תחשוב על פיל! הצלחת? את האמת, כנראה שלא כל כך. אבל אם אומר לך תחשוב על מה שאתה רוצה אתה תחשוב על פיל? לא בהכרח. אתה מבין מה אתה עשית לרותם, הכרחת אותה לחשוב על החלום המפחיד, כעת הוא יחכה לה בסיבוב ויתנפל על תודעתה כשהיא לא מוכנה. ברגע הכי לא מתאים הוא פתאום יעלה במוחה. אם אתה רוצה אבא של רותם, אני אשמח שתספר לי על החלומות שלך. אתה תראה כמה זה מעניין, איזה דברים יפים אתה יוצר בלילה וכמה ניתן ללמוד מזה. אני אשאל אותך אם החלום שלך מזכיר לך משהו ואספר לך שקרה משהו ביום הקודם לחלום שהדחקת. אולי כי זה היה מפחיד אולי כי היית עסוק ולא פנוי לכך והנה זה בא בחלום. זה החלום שלך, אבא של רותם, אל תשכח. אתה אומר שאתה לא כל כך רוצה להכיר את עצמך… מפחד הה… אבא של רותם, תגיד את האמת. אבל אני מציע לך שכמו שאני עושה אתך, אבא של רותם, אני מציע לך לעשות עם רותם. תבקש ממנה לספר לך את חלומותיה, תתחיל להתעניין בהם ובבת שלך. למה לא? אתה תראה איזה חלון יפתח לך לעולם חדש שלך ושל בתך. עד כאן הורים יקרים על עקרון הנפרדות – מה למדנו היום? שחלומות זה כמו גלים בים, יש שמפחדים מהם ויש שגולשים עליהם ומפיקים מהם הנאה רבה.

ומה בנוגע לטיפ היומי? תגידו לי, הורים יקרים, יש מחשבות אסורות? מה דעתכם? אנו הפסיכולוגים נגיד שלא ואפילו המחשבות הכי קשות הן מותרות משום שזה רק מחשבות ולא מעשים. יהיו אנשי דת שיאמרו שמחשבות כפירה הן אסורות. כמובן שיש מעשים אסורים ויש גם דיבורים שלא כדאי לומר אותם. למשל דברים שעלולים לפגוע מאוד במישהו. אבל מחשבות זה עולם המשחקים הפרטי שלנו. למה שתהיה מחשבה אסורה. וחלומות? וודאי שאין חלומות אסורים משום שאין לנו בכלל שליטה עליהם. איזה מזל! איזה מזל שיש דבר אחד שלא בשליטתנו כך שלא ניתן לאסור אותו. הורים יקרים, חלמו על מה שאתם רוצים ואני רק מציע לכם ליהנות מהחלומות היפים שלכם ולא לשכוח אותם איך שאתם קמים. עד כאן הטיפ היומי שאין מחשבות אסורות. זה מגרש המשחקים הפרטי שלכם, גן עדן של ילדות. עשו בו כרצונכם. אין מחשבות אסורות ואין חלומות אסורים. היום דברנו על עקרון הנפרדות. מחר נדבר על עקרון ההתפעלות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב