דלג לתוכן

האם ההורה צריך להיות לטובת הילד או המורה?

עקרון:

הטיפ היומי: למה חשוב שתהיו אמפתים למורים של ילדיכם?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני, בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון ההתפעלות, היום נדבר על עקרון האמפתיה. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על אבא של דוד שהלך עם דוד לאספת הורים. המורה סיפר שדוד מאוד מפריע בשיעורים ולא לומד. ודוד אמר שזה בכלל לא נכון ושהמורה נגדו. אבא של דוד הביט על המורה, הביט על בנו, ולא ידע לטובת מי להיות. בעבר הוא היה לטובת המורה ואז דוד האשים אותו שהוא תמיד נגדו. בהזדמנות אחרת כשניסה להגן על בנו ולהצדיק אותו הוא ראה שהמורה מתרגז. עכשיו הוא באמת לא יודע מה לעשות. מה דעתכם הורים יקרים. לטובת מי אבא של דוד צריך להיות? אני מביט עליכם כן אני רואה שאתם אומרים לי שהוא לא צריך להיות לטובת אף אחד, או יותר נכון לא נגד אף אחד. כן, אני מאוד מסכים אתכם הפעם. אבא של דוד אתה אתי? לבן שלך ולמורה יש בדיוק אותה המטרה שדוד ייהנה לבוא לבית הספר וללמוד. ואם הם מרגישים לרגע שהם אחד נגד השני זה לא אומר שאתה צריך להצטרף למלחמה הזאת. במקום זאת אתה יכול להקשיב באמפתיה ובהבנה לשני הצדדים. להבין שלמורה באמת כואב, שיש לו כיתה עם הרבה תלמידים, שהוא מרגיש שדוד מפריע לו ושבאמת קשה לו. מצד שני אתה גם יכול להבין את בנך, שהוא באמת מרגיש שהמורה נגדו ושהוא לא עשה כלום ולהיות עם ההרגשה הלא נעימה הזאת שלו שהוא קורבן. אתה רואה אבא של דוד כבר נתת דוגמא נפלאה לדוד שאפשר להבין שניים, אותו אבל גם את המורה. הרי כבר הדגמת לו את מה שאתה עוד רגע תבקש ממנו לעשות. ורק בשלב השני אחרי שהיינו אמפתיים ניתן להציב גבולות בתקיפות ולומר לדוד שיש דברים שאתה לא מסכים שיעשה והנה שלבת את עקרון האמפתיה עם עקרון התקיפות. אתה יכול גם להציע למורה הצעות שעשויות לקדם את הקשר שלו עם דוד. לאחר שהיית אמפתי אליו גם לו יהיה יותר קל להקשיב לך. אולי למשל דוד זקוק ממנו ליותר עידוד והתפעלות. והנה שוב שלבת את עקרון האמפתיה עם עקרון ההתפעלות.

כעת אני רוצה להדגים לכם הורים יקרים את עקרון האמפתיה באמצעות הקשר שלנו, אתה אתי אבא של דוד? אתה שם לב שלאורך הסרטונים אני משתדל להיות אמפתי גם להורה ולגם לילד, לשניהם קשה. למה אני עושה זאת? כדי ללמד את ההורה להיות אמפתי לעצמו אבל גם לילדו ואין סתירה בין השניים. זאת כדי שמחר הילדים שלנו יוכלו להיות אמפתיים לעצמם וגם לאחר, כך הילדים שלנו יהיה מוצלחים יותר. עד כאן הורים יקרים על עקרון האמפתיה ושיש לכם לב מספיק גדול ורחב כדי להיות אמפתיים לא רק לאחד כי אם לשניים.

ומה בנוגע לטיפ היומי? הורים יקרים, כמה חשוב שהילדים שלכם יראו שאתם באמת מעריכים את המורים שלהם, מודעים לקושי לעמוד שעות מול כיתה ולמאמצים שהם עושים להקנות לילדיכם חינוך. אם הילדים שלנו לא יעריכו את המורים שלנו יהיה להם קשה ללמוד מהם וחבל. לכן, שמרו על כבוד המורים של הילדים שלכם, אל תזלזלו בהם גם אם אתם לא מסכימים עם מה שעשו. אם אתם חושבים שהמורה טעה ויכול להיות שאתם צודקים היו אמפתים אליהם כדי שהילד שלכם גם יוכל להיות אמפתי למורה ולהבין שקשה לו. לבקר זה הדבר הכי קל לעשות להיות אמפתי ולהתפעל זה קצת יותר קשה. עד כאן הורים יקרים על הטיפ היומי וכמה זה חשוב שאתם ההורים תכבדו את המורים של ילדיכם.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב