דלג לתוכן

האם ילדים יכולים להציע פתרונות שאנחנו, ההורים, לא חשבנו עליהם?

עקרון:

הטיפ היומי: כיצד מעודדים את יצירתיות הילד בחיי היומיום?

למשפחת ההורים החמה שלי, שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון הנפרדות, היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשו אתכם הורים טובים יותר!
היום אני רוצה לספר לכם על שחר שהתעקש ללכת לגן ביום גשם עם סנדלים. אבא שלו דבר אתו והסביר לו שיהיה לו קר והוא יסבול כל הבוקר, וחוץ מזה שאף אחד לא יבוא כך לגן. אבל שחר התעקש ולא ויתר: "אני רוצה ללכת עם הסנדלים שלי" הוא מחה. אבא שמיהר לעבודה החל להתעצבן ולא ידע מה לעשות. סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים? מה אתם הייתם עושים לו הייתם ההורים של שחר?

אני מביט עליכם ואני חושב שחלק מכם היו אומרים לשחר שלא יבלבל את המוח ושאתם ממהרים. אני מבין אתכם ויכוחים כאלה על הבוקר זה לא קל. בכל זאת בואו ניתן לשחר כמה דקות שיעשו לו ולנו את היום. כמו במקרים רבים בואו ראשית חוכמה ננסה להבין את שחר באמפתיה. למה שחר מתנהג כך? אולי הוא רוצה להיות עצמאי וגדול ולהחליט על עצמו. נכון שללכת עם סנדלים בגשם זה לא מתאים אבל עצם הרצון לעצמאות תודו שהוא לא כל כך רע ואפילו טוב. אז אולי אבא של שחר יכול להחמיא לשחר ולהתפעל ממנו על כך שהוא רוצה להיות עצמאי וגדול ולהחליט על עצמו. אתם רואים שלבנו את עקרון האמפתיה עם עקרון ההתפעלות. מעבר לכך, אולי אבא של שחר יכול לבקש משחר שיפתור את הבעיה בעצמו: מה נעשה אם לשחר יהיה קר בגן? אתם רואים הורים יקרים, הפכנו את הבעיה והקושי להתפעלות. כעת שחר צריך לחשוב לבד ולפתור את הבעיה. אל דאגה, הורים יקרים, לכם יש את המילה האחרונה אבל מה רע בלתת לשחר לנסות ולפתור את הבעיה שאנו לא כל כך הצלחנו לפתור. שחר יכול לומר שהוא יבקש עזרה מהגננת, הוא יכול גם להציע שהוא ייקח נעליים בתיק ויוכל להחליף. תודו, הורים יקרים, שגם אתם לא חשבתם על כל הרעיונות של שחר. ואל תשכחו בכל רגע אתם יכולים להשתמש בעקרון התקיפות ולהגיד "מצטער שחר, עכשיו אנו חייבים ללכת".

עכשיו אני רוצה להדגים לכם את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. אבא של שחר אתה שומע אותי, אני מתפעל ממך עכשיו. אתה יודעת למה? משום שלמרות שאתה ממהר אתה מקשיב לשחר ונותן לו להפתיע אותך בהצעות יצירתיות. אני באמת מתפעל ממך גם כדי להדגים לך את עקרון ההתפעלות וכדי שאתה תוכל להתפעל מהילד היצירתי שלך, כדי ששחר יוכל בעתיד להתפעל מעצמו כדי ששחר יהיה ילד יותר מוצלח. עד כאן על עקרון ההתפעלות וכמה חשוב שניתן לילדים שלנו לנסות לפתור את הבעיות שאנחנו לא מצליחים לפתור.

ומה בנוגע לטיפ היומי? אתם יודעים, הורים יקרים, יש כל כך הרבה בעיות יומיומיות שאנו נתקלים בהם. מדוע שלא ניתן לילד לנסות לפתור אותם. הכנו לו ארוחת ערב והוא לא רוצה לאכול אולי שיכין מחר לנו ארוחת ערב; אין לו חשק להכין שיעורים אז אולי שיסביר לנו את החומר; הילד רב עם אחותו אז אולי שיחליפו תפקידים לכמה דקות כדי שכל אחד יבין את השני ועוד ועוד. הורים יקרים אלו כולם יכולים להיות הרעיונות של הילדים שלכם אם רק תתנו להם הזדמנות… אנו לא חייבים להסכים לפתרון וגם לא לקבלו. ההורים ללא ספק הם הפוסקים האחרונים. אבל הדרך, הורים יקרים, הדרך היא כל כך יקרה. מדוע שבדרך לא נתפעל גם מילדנו וניתן להם הזדמנות לעצב את עולמם ועולמנו באמצעות חשיבתם הפורייה והרעננה. עד כאן הטיפ היומי. היום דברנו על עקרון ההתפעלות, מחר נדבר על עקרון האמפתיה. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב