דלג לתוכן

האם לאפשר לילד לעשות בלגן בחדרו ולנעול את הדלת?

עקרון:

הטיפ היומי: מדוע יצירתיות מתחילה בבלגן ובפרטיות?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות, היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על אמא של רועי שלא יודעת מה לעשות עם רועי. החדר שלו מבולגן לגמרי, כל הבגדים על הרצפה, השולחן מלא ספרים ומחברות וצלחות אוכל ועוד דברים, פשוט אי אפשר להיכנס לחדר שלו. רועי אומר לאמא שלו שלא תתערב. זה החדר שלו וזאת הפרטיות שלו ושם מותר לו לעשות בלגן כמה שהוא רוצה. ככה הוא אומר. סוף סיפור. הורים יקרים מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם מייעצים לאמא של רועי לעשות במקרה הזה?

אני מביט עליכם ואתם מגחכים. קצת צוחקים וקצת מבולבלים. יש שם אבא אחד מה אתה אומר שרועי בטח גם נועל את החדר שלו על מפתח שלא יכנסו. ועוד אמא את אומרת שלא היית מרשה לא בלגן ולא לנעול את החדר. אצלנו אין סודות בבית, את אומרת. הורים יקרים, מה קורה לכם? אמא של רועי את אתנו? זוכרת את עקרון הנפרדות? אני מבין הורים יקרים שאתם לא רוצים שרועי יעשה בלגן בבית אבל בחדר שלו, זה עניין שלו, לא? איך הוא ילמד להיות מסודר אם לא תאפשרו לו היום לעשות בלגן. הסדר צריך לבוא ממנו לא בכפייה מכם. הוא צריך לראות שקשה לו למצוא דברים, שיותר נוח לו עם סדר. ובכלל אתם יודעים שאתם מסדרים את החדר אז אתם גם מסדרים את הראש. אבל לרועי יש בלגן בראש, הוא מתבגר. ובקצב שלו יסתדרו הדברים. ובכלל, הורים יקרים, אתם יודעים שדווקא יצירתיות קשורה לבלגן. הסדר החדש צומח מתוך הבלגן. הבלגן מאפשר חופש מחשבה אולי יותר מסדר אובססיבי שחוזר על עצמו בחוקיות ידועה מראש. ולמה שלמתבגרים שלכם לא יהיו סודות? מה אין להם פרטיות? מה אתם צריכים לדעת הכל. אז וודאי שאני בעד שיוכלו לסגור את הדלת גם על מפתח מתי שמתחשק להם. עד כאן הורים יקרים עקרון הנפרדות וזכרו – אפשרו לילד שלכם את פינת הבלגן שלו, אפשרו לו לנעול את חדרו כדי לזכות בפרטיות.

ומה הטיפ היומי? אז בקשתי לשוחח עם רועי. רועי חמוד אמא ספרה לי שאין מקום בעולם שהוא מבולגן יותר מהחדר שלך. אתה מחייך. תגיד לי רועי למה אתה אוהב בלגן? אתה אומר שלא כדאי לסדר דברים כל החיים כי זה בין כה מתבלגן וחבל על המאמץ. אבל אתה מוצא דברים כשאתה צריך? אתה אומר שבקלות. שאתה מכיר את הבלגן שלך. יפה. תגיד והבגדים שלך לא מקומטים ומסריחים על הרצפה. אתה אומר שאתה אוהב מקומט ואתה מריח אותם לפני שאתה לובש אותם. כל הכבוד. אני מקווה שהאף שלך לא סתום. אתה אומר שגם אלוהים לא נבהל מהתוהו ובוהו ומתוך הבלגן צמח הכל. יפה רועי, אתה משווה את עצמך לאלוהים. התחלה יפה. אתה מחייך. אבל תגיד רועי אם אתה משאיר את הצלחות בחדר שלך יבואו נמלים ואמא אמרה שלזה היא כבר לא מוכנה בשום פנים ואופן. כי הנמלים יגיעו לכל הבית. אתה אומר שאחריותך שלא יהיו נמלים. איך תעשה את זה? אתה אומר שנסמוך עליך ואתה מבטיח שלא יהיו נמלים. טוב, אם אתה מבטיח זה טוב. ומה עם לנעול את החדר? הבנתי שאמא לא אוהבת את זה. אתה אומר שאתה צריך פרטיות? למה? איזה סודות כבר יש לך. אתה אומר שאתה מאונן לפעמים. רועי,ש… הצופים מקשיבים. השתגעת? למה אתה לא עושה את זה? רועי, אתה מביך אותי. לא באמת, אז אתה מבין למה אני צריך לפעמים לנעול את הדלת. רועי עכשיו אני כבר מבקש שתנעל את הדלת שחסר וחלילה מישהו מבני הבית לא יכנס. רועי, אל תשכח לנעול את הדלת. הורים וילדים יקרים – עד כאן הטיפ היומי וזכרו – יצירתיות מתחילה בבלגן ובפרטיות. ככה לפחות התחיל אלוהים את הכל. היום דברנו על עקרון הנפרדות. בפגישה הבאה שלנו נדבר על עקרון ההתפעלות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב