דלג לתוכן

האם להגיד לילד שמשקר שהוא משקר?

עקרון:

הטיפ היומי: כיצד אמירת האמת עושה אותנו יצירתיים יותר?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני, בארבע העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות, היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

לאבא של יהונתן יש בעיה. לא פעם הוא מרגיש שיהונתן לא אומר לו את האמת. משקר אותו. בכמה מקרים יש לו אפילו הוכחות ברורות לכך שיהונתן לא אומר לו את האמת. אבל הוא לא אומר ליהונתן שהוא משקר משום שהוא לא רוצה לבייש אותו, לעיתים הוא סתם מרחם עליו ובמקרים אחרים הוא לא רוצה שתהיינה צעקות בבית. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? אם הייתם יודעים שהילד שלכם משקר האם הייתם נוהגים כמו אבא של יהונתן או אחרת? מה דעתכם?

אני מביט עליכם ויש שם כמה שצועקים "מה זאת אומרת?!" אני מבין שאתם הייתם אומרים ליהונתן שהוא משקר. אבל אחרים מתלבטים. תראו הורים יקרים הפעם אני עם אלה שצועקים. כשהילד שלכם משקר ואתם יודעים שהוא משקר ולא אומרים לו כלום אז גם אתם משקרים, לא? הוא לא אומר לכם את האמת ואתם לא אומרים לו את האמת. יתכן שזו גם אחת הסיבות לכך שהוא משקר. שגם אתם לא שמים את האמת על השולחן. רק שאתם הייתם קודם. אז הורים יקרים אם אתם יודעים שהילד שלכם משקר או אפילו חושדים בו בצורה רצינית מדוע לא להגיד לו את האמת. אם בסוף יסתבר שטעינו וודאי שנתנצל. אבא של יהונתן אתה אתי? אפילו אם אתה חושב שיהונתן משקר מדוע לא לומר לו שקשה לך להאמין לו. הרי זאת האמת, זה מה שאתה חושב ומרגיש, אז מדוע לא להיות כנה. אתה לא משחק ולא מעמיד פנים אתה אומר את האמת שלך. ואם אתה תנהג כך יהונתן גם יתחיל לומר את האמת שלו מתוך זה שאתה נוהג כך. ומדוע לומר את האמת זה לממש את עקרון הנפרדות? משום שהאמת הופכת אותנו לאנשים נפרדים הדבקים באמת שלנו ואילו השקר הופך את האחר לתלוי בנו משום שלא ספקנו לו את כל האינפורמציה ואותנו לתלויים בו שלא יגלה ששיקרנו.

עכשיו אני רוצה להדגים לכם את עקרון הנפרדות באמצעות הקשר שלנו. אתה אתי אבא של יהונתן? אתה שם לב שאני תמיד אומר לך את האמת גם אם היא לא נעימה. אני אומר לך את האמת כדי שאתה תגיד ליהונתן את כל האמת, כדי שיהונתן יוכל לומר לעצמו ולאחרים את כל האמת כדי שיהונתן שלך יהיה ילד נפרד ומוצלח.

ומה הטיפ היומי? הורים יקרים, זה נושא מאוד חשוב אז בואו נחשוב רגע ביחד למה זה לא טוב לשקר מעבר למה שכולנו יודעים שלשקר זה לא מוסרי. תראו, הורים יקרים, שהילד שלנו משקר, הוא עסוק בלסדר אחרים, הוא לא עסוק בעצמו, בניסיון להוציא את האמת שלו לאור. אבל מה זה יצירתיות אם לא להוציא את האמת שלנו לאור ומדע וודאי שזו האמת הצרופה ואפילו שהילד שלנו יצביע מחר בבחירות דמוקרטיות מצופה ממנו שידע מהי האמת שלו. אבל הילד שלנו עסוק באחרים איך לסדר אותם ולא איך לפתח את עצמו. אתם מבינים איזה נזק עמוק לילד זה לשקר. זה לשים את מרכז הכובד במקום לא נכון בחוץ יותר מאשר בפנים. במבחן במדעים רואים את זה הכי טוב. האם הילד עסוק בלהעתיק או בלפתור את התרגיל? אנו רוצים לחנך את הילדים שלנו לחפש את האמת ולא לסדר את האחר. לכן שקרים ברמה מוגזמת פוגעים בהתפתחות של הילד. אני אומר ברמה מוגזמת כי לא לשקר בכלל זו נוקשות וכולנו מדי פעם עלולים לשקר או לעגל פינות. אבל אנחנו מדברים על ילד שכל הזמן מנסה לסדר את האחרים במקום לפתח את עצמו ולמצוא את האמת שלו. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – האמת חשובה להתפתחות המוצלחת של ילדינו. היום דברנו על עקרון הנפרדות, מחר נדבר על עקרון ההתפעלות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב