דלג לתוכן

האם להיות תקיף עם הילד בפני זרים?

עקרון:

הטיפ היומי: כמה זמן זה ייקח עד שהתקיפות שלי תעבוד?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון האמפתיה, היום נדבר על עקרון התקיפות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על שרית שכל פעם עושה לאבא שלה בושות בחנות המשחקים. כשהם הולכים לקנות שם משהו היא רואה איזה משחק יקר ומתחילה לבכות שהיא רוצה את המשחק הזה. אבא שלה מתאפק, מתעלם כי לא נעים לו מהמוכר שמכיר אותו. אבל כשיוצאים מהחנות הוא מתפוצץ עליה. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם מייעצים לאבא של שרית לעשות במקרה הזה?

אתם מחייכים, מוכר לכם. יש שם אמא אחת שאומרת שהיא הייתה יוצאת עם שרית מהחנות. אולי. אבל למה לא להציב גבולות בחנות?! אבא של שרית אתה אתנו? מה בכלל איכפת לך מה חושב המוכר? עקרון הנפרדות או לא?! ואם איכפת לך למה שלא תעשה מה שצריך לעשות. אני מניח שבעוד מקומות אתה דופק יותר מדי חשבון לסביבה. אבל אם שרית שלך חשובה לך צריך להציב לה גבולות במקום ולא לחכות. "אני עומד על זה שתפסיקי מיד לבכות ותירגעי" אתה יכול להגיד לה. אתה שואל מה לעשות אם היא ממשיכה. אבא של שרית גם אתה תמשיך משום שתקיפות זה לכל החיים לא רק לרגע זה עם שרית. אתה תהייה תקיף לא בקול מתקתק, ולא בסימני שאלה, ולא תסביר לה יותר מדי למה לא מתאים לבכות בחנות, ואם תסביר זה לא יהיה מתוך עמדה של שוויון דמוקרטי כי משפחה אינה דמוקרטיה ולא תבקש ממנה רשות להיות תקיף אתה. אתה רוצה עוד?

ואני עכשיו רוצה להדגים לכם הורים יקרים את עקרון התקיפות באמצעות הקשר שלנו. אבא של שרית אתה אתנו? אבא של שרית אני עומד על זה שאתה תהייה תקיף עם שרית שלך ותגיד לה שאתה עומד על זה שהיא מיד תפסיק לבכות ותירגע ושאתה לא מסכים שבכל ביקור בחנות היא תתנהג כך. ואני תקיף אתך עכשיו אבא של שרית כדי שאתה תהייה תקיף עם שרית שלך. משום שאם אתה תהייה תקיף עם שרית שלך שרית שלך תפנים את התקיפות שלך וגם היא תהיה תקיפה עם עצמה ותוכל לעצור את עצמה ואת הבכי שלה ולהבין שהיא לא יכולה לקבל מתי שהיא רוצה מה שהיא רוצה. ואם שרית שלך תתחיל לעצור את עצמה ולהבין את זה היא תהייה ילדה מוצלחת. עד כאן הורים יקרים עקרון התקיפות וזכרו – תקיפות כאן ועכשיו במקום להתפוצץ על הילד אחר כך.

ומה הטיפ היומי? הרבה פעמים הורים שואלים כמה זמן זה ייקח עד שהתקיפות שלי תעבוד. הורים יקרים, תקיפות זה לכל החיים ויש עליות וירידות ולפעמים זה נעשה יותר רע לפני שזה נעשה יותר טוב. אבל מעולם לא תקבלו פתור מהתקיפות. זכרו זאת, אל תחשבו שתוכלו להיות רק נחמדים עם הילדים שלכם.

עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי וזכרו – כמה זמן זה ייקח – כל החיים זה ייקח. היום דברנו על עקרון התקיפות, מחר נדבר על עקרון הנפרדות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב