דלג לתוכן

האם מותר לבוא לבית הספר עם מותגים?

עקרון:

הטיפ היומי: האם מותר לקנא?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני, בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון ההתפעלות, היום נדבר על עקרון האמפתיה. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על אמא של ניצה שקונה לבת שלה, לניצה, מותגים חופשי ואתם ניצה באה לבית הספר. אמא של ניצה אומרת שיש להם כסף אז למה לא ליהנות מזה שהיא יכולה לקנות לבת שלה כל מה שהיא רוצה. למה שתגיד לה "לא" אם יש להם כסף. סוף סיפור. מה דעתכם על הסיפור הזה הורים יקרים? מה אתם הייתם עושים עם ניצה אילו הייתם ההורים שלה?

אני מביט עליכם ויש שם כבר כמה הורים שמתעצבנים על אמא של ניצה. אחרים נראים לי יותר סבלניים. אמא של ניצה את אתי? את רוצה לשמוע מה יש להורים לומר לך? הם הולכים לתת לך מתנה משום שמשוב כזה כנה לא תקבלי בדרך כלל מהורי הילדים בכיתה של הבת שלך. הם אומרים שניצה שלך גורמת לילדים שלהם לקנא בה. וזה לא נעים להם וחלקם אפילו מפתחים נגדה כל מני דברים. ההורים אומרים לך שזה טוב ויפה שיש לכם כסף כמה שאתם רוצים אבל את צריכה גם להתחשב באלה שאין להם ולא לחבל בקשרים של ניצה עם חבריה לכיתה. מדוע לא להתחשב גם בילדים שאין להם באופן מסוים, מדוע להתעלם מזה שכואב להם שלניצה שלך יש הכל ולהם אין? אתם יודעים הורים קנאה הוא רגש מאוד טבעי שמצוי בכל אחד מאתנו ורק מי שמרגיש חלש ולא בטוח בעצמו מנסה לעורר רגשות כאלה אצל אחרים כדי להרגיש שהוא שווה יותר. אם הילד שלכם רוצה להתבלט יש דרכים יותר לגיטימיות לעשות זאת. להצטיין בלימודים, בספורט, בתחום חברתי כלשהו וכדומה. אבל לבוא עם מותגים זאת לא תחרות הוגנת משום שלילדים האחרים אין כסף והם לא יכולים להתחרות בילד שלכם.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון האמפתיה באמצעות הקשר שלנו. אמא של ניצה את אתי? את שמה לב איך אני מקשיב לכם ומנסה להבין מה קשה וכואב לכם. אותו דבר אני רוצה שאת תעשי עם ילדים והורים אחרים. תקשיבי להם, לפעמים הקנאה כל כך כואבת ומביישת שלא נעים להודות בה. אבל היא שם ואת חייבת להיות אמפתית לאותם הורים וילדים שאין להם. אמא של ניצה, אם ניצה תלמד להיות אמפתית לילדים בכיתה ולכן להתחשב ולבוא לכיתה עם פחות מותגים ניצה שלך תהיה ילדה יותר ומוצלחת. עד כאן הורים יקרים על עקרון האמפתיה וכמה זה חשוב להיות אמפתי לקנאה של אחרים בנו ולהשתדל לא לעורר אותה.

ומה הטיפ היומי? מה דעתכם הורים יקרים לשוחח עם הילד שלכם על קנאה. מתי הוא קנא באחרים? מתי הוא חושב קנאו בו? מה ניתן לעשות במקרים אלה? וגם אתם הורים יקרים לא תתביישו לספר לילדכם מתי אתם מקנאים. בהורים שיש להם ילדים יותר מוצלחים, או בהורים שיש להם יותר כסף או במשהו אחר. זכרו, מותר לקנא, זה רגש טבעי רק כדאי שנהיה מודעים לרגש זה כדי שלא ידחוף אותנו למקומות לא טובים. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי וכמה זה חשוב לשוחח עם ילדנו על רגשות קשים ולא נעימים. היום דברנו על עקרון האמפתיה, מחר נדבר על עקרון התקיפות, מחכה לכם, להתראות.

קטגוריות: , , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב