דלג לתוכן

האם צריך לתת לילד שלנו את הנשמה?

עקרון:

הטיפ היומי: מה הקשיים שלנו עם הילדים שלנו יכולים ללמד אותנו על עצמנו?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. בפגישתנו האחרונה דברנו על עקרון הנפרדות, היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על אמא של עירית שנותנת לעירית שלה את הנשמה. דואגת לה, עושה בשבילה ומה לא. מסורה לה באמת באופן יוצא מהכלל. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם מייעצים לאמא של עירית לעשות?

אני מביט עליכם ואתם מחייכים. הפעם מחייכים. יש שם אמא אחת, את אומרת שלא צריך לתת לילדים שלנו את הנשמה אלא צריך ליהנות אתם. כל הכבוד. אני באמת מתפעל ממך. לא נשאר לי מה להגיד. ובכל זאת, הורים יקרים, אמא של עירית את אתנו? לתת לילד שלך את הנשמה זה וודאי העדר נפרדות. משום שלך יש את הנשמה שלך ולעירית שלך את הנשמה שלה ולא צריך לתת לאף אחד את הנשמה. אבל יותר מכך. את צריכה כמו שאמרה האמא כאן ליהנות מהבת שלך ושהיא תיהנה ממך. להתפעל ממנה ולא לסבול בשבילה. הורים יקרים, לסבול בשביל הילד שלנו מעבר למעט ההכרחי זה מתכון בדוק לכישלון. הורים עושים את זה מתוך רגשי אשמה, מקריבים את עצמם למען הילדים שלהם בזמן שהאחרונים בכלל לא ביקשו שיעשו עבורם משהו כזה. הילדים שלכם צריכים אתכם הורים שנהנים מהילדים שלהם. ואתם צריכים שהילדים שלכם ייהנו מכם ולא שרגשי האשמה שלהם יפרחו כי אתם מסכנים ונותנים להם את הנשמה. בקיצור הורים יקרים תפסיקו להיות מסכנים וסובלים ולתת לנשמות ותתחילו להתפעל וליהנות.

ואני רוצה הורים יקרים להדגים לכם עכשיו את עקרון ההתפעלות. את אתי אמא של עירית. אני מתפעל ממך עכשיו אמא של עירית, באמת מתפעל ממך משום שאני מדמיין איך את מתפעלת מעירית שלך ואומרת לה עירית שלי כמה הנאה יש בקשר אתך, בלי שאף אחת מאתנו מקריבה בשביל השנייה. יש מקום לשנינו. ואני מתפעל ממך עכשיו אמא של עירית כדי שאת תתפעלי מעירית שלך. כי אם את תתפעלי מעירית שלך מה יקרה? עירית שלך תגדל להיות ילדה שיודעת להתפעל מעצמה ומסביבתה ולא ילדה שמקריבה את עצמה לאף אחד. ואם עירית שלך תלמד ליהנות ולהתפעל מהחיים ולא להקריב את עצמה עירית שלך תהיה ילדה מוצלחת. עד כאן הורים יקרים עקרון ההתפעלות וזכרו – לא לתת לילדים שלכם את הנשמה כי אם את ההתפעלות וההנאה.

ומה הטיפ היומי? הורים יקרים, כל ילד שקשה לנו אתו מלמד אותנו משהו על עצמנו. חשבתם על זה פעם? תנסו לנסח לעצמכם מה הקשיים של הילד שלכם מלמדים אתכם. למשל ילד שההורים שלו מאשימים אותו שהוא לא מתעניין בכלום. האם אתם ההורים מתעניינים במה שהילד מתעניין? אולי הוא מתעניין בדברים שאתם קוראים להם כלום? ואולי אתם טוענים שהילד שלכם עקשן אבל הוא עומד יפה על שלו. והנה למדתם שאתם מתקשים לקבל תקיפות. ואולי אתם טוענים שהוא חסר מנוחה אבל הוא אנרגטי. והנה למדתם על עצמכם שאתם אולי רוצים רק שקט. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – החליפו את הכתוביות בגוף הסרט של הילד שלכם ותקבלו ילד חדש, חיובי יותר. היום דברנו על עקרון ההתפעלות, מחר נדבר על עקרון האמפתיה. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב