דלג לתוכן

הילד שלנו גנב.

עקרון:

הטיפ היומי: למה ילדים חושבים שהוריהם שקרנים?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות, היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על עמוס שהגיע הביתה עם הרבה קלפים שאינם שלו. אבא של עמוס לא ידע אם לשאול את הבן שלו מאיפה יש לו את הקלפים האלה. מצד אחד הוא לא רצה להביך אותו ומצד שני לא רצה שיגנוב קלפים מאחרים. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם מייעצים לאבא של עמוס לעשות במקרה הזה?

אני מביט עליכם ונדמה לי שאתם מתלבטים. יש שם אבא אחד, אתה אומר שאתה לא היית מתערב בעניינים של עמוס. הורים יקרים, אבא של עמוס אתה אתנו? השאלה האם התערבות שלנו תעשה את עמוס נפרד יותר. ראשית, יתכן שאנו סתם חושדים בו ושאלה לעמוס תבהיר את העניין. ואם עמוס גנב? ילדים עלולים לגנוב לעיתים קרובות. הם מתקשים להתגבר על הקנאה שלאחר יש ולהם אין. שוב נפרדות. והמקבילה של מבוגרים לגנבה היא אולי שקר. כולנו משקרים מדי פעם כדי לעגל פינות ולפעמים יותר מזה. אם עמוס גנב את הקלפים שלו הייתי מספר לו שאף אחד לא מושלם ושבעיני זו דרגה יותר גבוהה לגנוב משהו ולהחזיר אותו או לומר שקר ולהודות בכך מאשר לא לגנוב ולא לשקר בכלל. מדוע? משום שכולנו משקרים לעיתים אבל להיות מסוגל להיאבק בעצמך ולנצח את עצמך ולהודות בשקר זה רק החזקים והנפרדים באמת יכולים לעשות. והייתי מביא לו דוגמא מהיחסים שלכם. למשל, יתכן שעמוס שאל אותך כמה אתה מרוויח ולא היה לך נעים לומר לו את האמת. עכשיו זה אולי הזמן להודות בזה שהתביישת. אולי בעניין אחר. אתה תבחר. אבל כך אתה משמש לעמוס שלך דוגמא למאבק של האדם על האמת שלו והנפרדות שלו. ומדוע כל כך חשוב לומר את האמת. יהיו שיאמרו שזה עניין מוסרי, וודאי שיש צדק בכך. אני רוצה להוסיף את העובדה שכשאתה משקר אתה הופך את עצמך לתלוי בשקרים שלך. צריך לזכור מה אמרת למי ומתי ומסתבך. אבל אני לא רוצה לשלם מיסים לאף אחד לכן הכי חסכוני ונפרד זה לומר את האמת שלי. זאת דוגמא הכי טובה לעמוס שלך למה לא לגנוב ולא לשקר ואיך עקרון הנפרדות קשור לזה.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון הנפרדות באמצעות הקשר שלנו. אבא של עמוס אתה אתנו? אבא של עמוס אני מקווה שאני נפרד ממך בכך שאני נאבק לומר לך את האמת בסרטונים שלנו וגם לי לא קל להודות שלא תמיד אני אומר את האמת. וזה לא קל לי. ואני מדגים לך עכשיו אבא של עמוס את עקרון הנפרדות כדי שאתה תעשה אותו דבר עם עמוס שלך ותגיד לו – עמוס שלי מאיפה יש לך את הקלפים החדשים האלה ותספר לו במידת הצורך שגם אתה משקר לעיתים. כי אם אתה תהייה נפרד מעמוס שלך מה יקרה? עמוס שלך יוכל להיות נפרד ממך ומהחברים שלו. ואם עמוס שלך יהיה נפרד מהחברים שלו הוא לא יצטרך לגנוב מהם וגם על פי רוב לא לשקר להם משום שהוא באמת לא יהיה חייב להם כלום. ואם עמוס שלך יסתפק באמת שלו עמוס שלך יהיה ילד מוצלח. עד כאן הורים יקרים עקרון הנפרדות וזכרו – לשקר ולהודות בכך זה רמה יותר גבוהה מלא לשקר בכלל כי מי שאומר לכם שהוא לא משקר בכלל הוא שקרן.

ומה הטיפ היומי? הורים יקרים חשבתם פעם על זה שבעיני הילדים הקטנים שלנו אנחנו ממש שקרנים. ילדים קטנים לעיתים מתרשמים שכל הנימוס הוא שקר אחד גדול. האמת היא שהם צודקים בעזרת הנימוס אנו מסתירים את התוקפנות שלנו. אז ההורה שנחמד לאורחים למרות שרגע קודם הוא צווח כמו משוגע על הילדים שלו בעיני הילד הוא משקר. וההורה שאומר תודה ובבקשה למרות שלא תמיד הוא מרגיש כך. אם ילד רוצה ללכת כשהוא משוחח עם מישהו או בטלפון זה בולט הוא פשוט הולך ולא אומר שלום. כי זה מה שהוא מרגיש. נכון הוא אגוצנטרי וקשה לו עדיין לראות את הצרכים של הצד השני אבל הוא גם אמיתי, לא? אז אני לא אומר לכם הורים יקרים להפסיק להיות נימוסיים. אני רק מציע את נקודת המבט של הילד הקטן על אמת ושקר וכמה כדאי שכולנו נהיה צנועים בעניין זה. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – תשאלו את הילדים שלכם אם אתם משקרים. יתכן שהם יפתיעו אתכם בתשובות שלהם. היום דברנו על עקרון הנפרדות. בפגישתנו הבאה נדבר על עקרון ההתפעלות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב