דלג לתוכן

כיצד התפעלות מובילה ליצירתיות?

עקרון:

הטיפ היומי: ומה עושים אם לא מתפעלים?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון החשיבה הביקורתית, היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, מספר דקות ולא יותר, יעשו אתכם הורים טובים יותר.

אמיר קרא לאמו ורצה להראות לה את הבית היפה שבנה מלגו. "אמא, אמא בואי תראי איזה בית בניתי". האם נגשה הביטה ואמרה "לא ככה בונים בית. בוא אראה לך איך בונים בית". והאם התיישבה ובנתה לאמיר בית ייפה מהלגו. "אתה רואה, ככה בונים בית. עכשיו שב ותעשה כמוני". סוף סיפור.

מה דעתכם, הורים יקרים, האם גם אתם הייתם מגיבים כמו אמא של אמיר? מה דעתכם?

נדמה לי שאתם לא כל כך מרוצים. למען האמת גם אני לא. מה עשתה אמא של אמיר? האם היא התייחסה לבית של אמיר? האם היא התפעלה ממנו? אמא של אמיר מחקה את הבית של אמיר. היא למדה את אמיר להעתיק, לעשות כמו אחרים, כמוה. איזה ילד יהיה אמיר בעתיד אם אמו תמשיך עם התגובות האלה? האם אמיר יוכל לעמוד לפני הכיתה, לומר את דעתו ולצפות שיעריכו אותו? האם יוכל כאיש מבוגר להציע רעיונות חדשים ולצפות שיתפעלו מהם? כנראה שלא כל כך. אמא של אמיר לא התפעלה מאמיר לכן לאמיר יהיה קשה להתפעל מעצמו. אמיר לא ראה את ניצוץ ההתפעלות בעיני אמו לכן ניצוץ ההתפעלות בעיניו שלו יהיה כבוי. עכשיו, הורים יקרים, אני רוצה להדגים לכם את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. את אתי אמא של אמיר? אני מתפעל ממך, באמת מתפעל. כל הכבוד לך! את יודעת למה? אני מדמיין אותך כעת לאחר שראית את הסרטון הזה והנה אמיר מראה לך משהו שהוא עשה, נניח בית, ואת מתפעלת ממנו, ממש מתפעלת ואומרת לו איזה בית נפלא, כל הכבוד לך. ואני מתפעל ממך עכשיו אמא של אמיר כדי לתת לך דוגמא כדי שאת תוכלי להתפעל מאמיר, כדי שאמיר יוכל להתפעל מעצמו, כדי שאמיר יהיה ילד יצירתי ומוצלח! עד כאן הורים יקרים על עקרון ההתפעלות וכמה חשוב שנתפעל מהדברים האמיתיים שהילדים שלנו עושים.

ומה בנוגע לטיפ היומי? אמא של אמיר את עדיין אתי? את רצית לשאול אותי משהו, לא. את אומרת שלא. טוב אז אני אשאל במקומך. אז את וודאי שואלת אותי ונניח שאמיר בא אלי עם איזה ציור שעשה וזה נראה לי קשקוש גמור. אז מה גם כן להתפעל ממנו? לא, הורים יקרים. תתפעלו רק באמת ואל תזייפו התפעלות. זאת משום שהילדים שלנו ירגישו זאת. אבל אני רוצה ללמד אתכם, הורים יקרים, איך להתפעל באמת מהדברים הנפלאים שהילדים שלנו עושים, איך להתפעל מ"קשקושים". אמא של אמיר אם אמיר בא אליך עם מה שנראה לך קשקוש את יודעת מה את צריכה לעשות כדי להתפעל באמת מהקשקוש? להתעניין. התעניינות, הורים יקרים, מולידה התפעלות. אם את אמא של אמיר תשאלי אותו על הציור שלו מה רצה לעשות? על מה חשב? מה תכנן ועוד הוא יתחיל לספר לך וככל שיספר יותר את תכנסי לראש שלו ותראי את הציור דרך עיניו ותתחילי כמוהו להתפעל מהציור שלו וקשקוש יראה לך עכשיו יצירת אומנות מפוארת. אתם רואים הורים יקרים – התעניינות מולידה התפעלות. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי. היום דברנו על עקרון ההתפעלות. מחר נדבר על עקרון האמפתיה. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב