דלג לתוכן

כיצד להפוך את הלימודים למעניינים?

עקרון:

הטיפ היומי: האם לתת לילד לחבר שאלות או לענות על תשובות?

היום אפרת שבה מבית הספר זרקה את התיק על הרצפה ואמרה לאמה שהיא לא אוהבת את בית ספר ולא להכין שיעורים. "את תכיני שיעורים אם תרצי ואם לא תרצי, את שומעת אותי. ואם לא תכיני שיעורים אין דמי כיס ואין פגישות עם חברות", קראה לעברה אמה. "את לא תגידי לי מה לאהוב ומה לא לאהוב" השיבה לה אפרת והלכה להסתגר בחדרה עם המחשב. זאת לא הפעם הראשונה שאפרת אומרת לאמה שהיא לא אוהבת לימודים. והאם מיואשת ולא יודעת מה לעשות. מה דעתכם, הורים יקרים, על התגובה של אמא של אפרת וכיצד אנו יכולים לעזור לאפרת ולאמה?

תגידו לי הורים יקרים, אתם אוהבים להכין שיעורים? את האמת. אני לא תמיד. זה תלוי אם החומר באמת מעניין או שלא. אז אתם אומרים שצריך לעשות לאפרת את הלימודים מעניינים. איך עושים את זה? מה דעתכם להתחיל בטוב. לא באיומים. ראשית, בעברה של אפרת לא מעט הישגים בתחום הלימודי, כמו לכל ילד. מבחן שפעם השקיעה בו והצליחה. חומר שהיה לה מעניין והתלהבה ממנו או אפילו הצלחות שלה מחוץ לבית ספר שנבעו מעניין והשקעה. בואו נתפעל ממנה ונזכיר לה שכשהשקיעה הצליחה ואיך היא נהנתה מזה. אתם יודעים שהצלחה היא מדבקת. נזכרים בטעם ורוצים עוד. ואולי אפשר להפוך לה את החומר הנוכחי בכיתה למעניין. זה אתגר גדול גם לכם ההורים ואם תצליחו וודאי שאני אתפעל מכם. איך נעשה זאת? אולי נבקש ממנה שתספר לנו בכל יום כמה דקות על מה שלמדה אבל בעיקר מה היא חושבת על החומר – איך היא הייתה מחדשת את הנושא, מפתחת אותו ואולי מלמדת אותו טוב מהמורה. האם היא יכולה לקשר אותו לתחום אחר לחלוטין שאותו היא אוהבת. תנ"ך למשל לפייסבוק. תגידו לה שאם היא תצליח אתם וודאי תתפעלו ממנה. אתם יודעים הורים יקרים את הכלל הגדול – אין חומר משעמם. בכל דבר ניתן למצוא עניין רב רק אם נהיה מוכנים לקפוץ ראש לתוכו. ואתם תעמדו שם עם הברק בעיניים בכל פעם שהילד שלכם הצליח להתפעל מעצמו ולהפוך דבר שבעבר היה לו משעמם למעניין. עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. את שומעת אותי אמא של אפרת. אני מתפעל ממך, את יודעת למה? משום שאני מדמיין אותך ראשית מזכירה לאפרת כיצד הצליחה יפה בכמה מקרים ואיך היא הייתה גאה בעצמה. אחר כך אני רואה את אפרת מספרת לך בהתרגשות מה למדה היום בבית הספר כי את אמא שלה רוצה בעיקר לשמוע את דעתה על החומר ומה היא הייתה משנה בו ויוצרת ממנו משהו חדש שלה. אני מתפעל ממך אמא של אפרת כדי שאת תקחי דוגמא ותתפעלי באותו אופן מאפרת. עד כאן על עקרון ההתפעלות וכיצד לעזור לילדים שלנו להמציא בעצמם את החומר הנלמד במקום לשנן אותו.

ומה בנוגע לטיפ היומי. אמא של אפרת עד עוד אתי? מה דעתך לבקש מאפרת שתחבר שאלות על החומר ואת, התלמידה, תנסי לפתור אותם. היא גם תיתן לך ציון בסוף. אתם יודעים, הורים יקרים, ילדים תמיד מתבקשים להשיב על שאלות, לעיתים רחוקות לחבר אותם. אבל זה כל הכף, לחבר שאלות זה הרבה יותר קשה מלהשיב עליהם. ואת אמא של אפרת תנסי להשיב על השאלות ואם הן קשות מדי ואת לא יודעת אל תתביישי להתלונן למורה ורק תזכירי לה שלא עושים לאמא שלך מה ששנוא עליך. אתם רואים, הורים יקרים, את משחק ההתפעלות והיצירה.. . עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי. עודדו את ילדכם לחבר שאלות על החומר הנלמד. היום דברנו על עקרון ההתפעלות. מחר נדבר על עקרון האמפתיה. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב