דלג לתוכן

למה חשוב לומר לילד תמיד את האמת?

עקרון:

הטיפ היומי: האם ניתן לתכנן חלומות?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני, בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות, היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

המורה של הדס התקשרה לאבא של הדס כדי לדווח לו שהדס לא באה היום לבית הספר. כשחזר אבא של הדס מהעבודה הוא שאל את הדס "חמודה שלי איך היה היום בבית הספר?". הדס אמרה לו שהיה יופי, שהשיעורים היו מעניינים ואין כמעט שיעורי בית. "אז למה המורה אמרה לי שלא היית היום בבית הספר?!" שאל אבא של הדס. סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים על המקרה הזה? האם אתם הייתם נוהגים כמו אבא של הדס?

אני מביט עליכם וחלקכם מחייכים, מוצא חן בעיניכם. אבא של הדס תפס אותה על חם, לימד אותה לקח, הוא וודאי חושב שהדס לא תעיז לשקר אותו יותר. תגידו לי אתם הורים יקרים למה הדס משקרת? מי שיקר ראשון? מי לימד את מי לשקר? וודאי אבא של הדס שקר ראשון כשלא אמר להדס את האמת וטמן לה מלכודת. ואין פלא שאם אבא של הדס לא כנה ואמיתי עם הדס הדס לא תהייה כנה ואמיתית אתו. אתה איתי אבא של הדס? אתה התחלת, אתה למדת אותה לשקר וכעת מה אתה מצפה? שהיא תגיד לך את האמת?! הורים יקרים תמיד תגידו לילדים שלכם את האמת ואל תעשו מניפולציות משום שהמטרה שלכם זה לעזור לילד שלכם לברר את האמת ולא לנצח אותו. התבלבלת אבא של הדס, ניצחת את הדס אבל בכלל לא דברת אתה למה היא לא הלכה לבית הספר. בעקרון הנפרדות אנחנו מעודדים את האמת ואת החשיבה העצמאית ולא את הניסיון להכניע את האחר.

כעת אני רוצה להדגים לכם את עקרון הנפרדות באמצעות הקשר שלנו. אתה אתי אבא של הדס? אני אומר לך כעת את האמת שאני לא מרוצה מהמניפולציה שעשית להדס. תאר לך שהייתי נוהג כמוך ומסתיר ממך דברים רק כדי להראות לך בסוף איזה אבא לא טוב אתה. אני הייתי מנצח אבל אתה לא היית מתקדם. לכן אבא של הדס אני אומר לך את האמת ואת כל האמת כדי שאתה תנהג באותה דרך עם הדס כדי שהדס שלך תהיה ילדה בעלת חשיבה עצמאית שמנסה לפתור את הבעיה ולא רק לנצח את אביה. כדי שהדס תהיה ילדה מוצלחת יותר. עד כאן הורים יקרים על עקרון הנפרדות וכמה זה חשוב שתמיד נאמר את האמת לילדים שלנו ולא נעשה עליהם מניפולציות.

ומה הטיפ היומי? אתם יודעים הורים יקרים יש שבט באפריקה שהאנשים שלו מתאמנים בלשלוט בחלומות שלהם. נניח אם אתמול בלילה באה אלי בחלום מפלצת הפעם אני מתכנן מה להגיד לה ומה לעשות וכדומה. מה דעתכם, הורים יקרים, אתם חושבים שזה אפשרי? אני לא מאמין שזה אפשרי משום שחלום זה לא מודע וברגע שאנו מתכננים אותו הוא הופך למודע וכבר לא יופיע בחלום. אבל תשאלו את הילדים שלכם אם הם מוכנים לנסות לתכנן את החלומות שלהם. מהר מאוד הם יגלו שיש בתוכם יותר מאשר הם משערים. וזה חשוב, חשוב לצניעות ולמודעות שלהם לעצמם, שגם בביתם אינם אדונים וכדאי שיתבוננו פנימה וינסו להכיר ולהבין את עצמם. וזה גם חשוב ליצירתיות שלהם שידעו שיש בתוכם יותר מאשר הם משערים. אז מה הטיפ היומי הורים יקרים? מודעות לחלומות של הילדים שלנו יהפוך אותם לצנועים יותר וגם ליצירתיים יותר.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב