דלג לתוכן

למה לא להשלים לילד את המשפט?

עקרון:

הטיפ היומי: האם משחקים יקרי ערך פוגעים ביצירתיות של ילדכם?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. בפגישתנו האחרונה דיברנו על עקרון הנפרדות, היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על ניצן שלעיתים קרובות קשה לה לבטא את עצמה ולוקח לה זמן לנסח את דבריה. אמא של ניצן קופצת ומשלימה לה את המשפטים. אני יודעת מה היא הולכת להגיד אז אני רוצה לעזור לה, אומרת אמא של ניצן. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם עושים אילו הייתם ההורים של ניצן?

אני מביט עליכם וגם אתם קופצים ולא נותנים לי לסיים את המשפט. זה באמת הרגשה לא טובה. יש שם אבא אחד מה אתה אומר? שהבן שלך מגמגם ואתה מתאפק ומחכה עד שהוא יגמור לומר מה שהוא רוצה. מאוד יפה. ואני יודע שזה לא קל. הורים יקרים, ילדים רבים מתקשים להתבטא ממגוון רחב של סיבות. השאלה הגדולה הינה כיצד אתם מגיבים לכך. יש הורים כמו אמא של ניצן שמשלימים לילד את המשפט. אחרים מעמידים פנים שהבינו בזמן שלא הבינו. עוד אחרים שואלים את הילד שאלות של כן ולא כדי לקצר את התהליך. הורים יקרים תתאפקו! נכון זה קשה לכם ואין צורך להסתיר קושי זה מהילד. אנחנו כנים ושקופים אתו אבל אנחנו נחכה בסבלנות עד שהילד יסיים את דבריו. כן, קשה הורים יקרים אבל אפשרי. גם אתם לא הייתם רוצים באמצע מטלה קשה שמישהו יקפוץ וישלים לכם אותה. אל תפגעו בתהליך החשוב הזה שהילד שלכם עובר לנסח את מחשבותיו ולבטא את עצמו. כמובן שאפשר לשוחח עם הילד בחופשיות על הנושא ולהיעזר בו ולשאול אותו כיצד הוא מצפה מכם לנהוג. ואם השיחה היא כנה וודאי שיש לכבד את בקשתו. אבל כל אחד מאתנו רוצה שיתנו לו לומר את דבריו בשקט ושלא ידברו במקומו, כל אחד מאתנו רוצה להתפעל מדבריו שהם בעצם יצירתו אלא אם כן יש משהו יוצא דופן.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. אמא של ניצן את אתנו? אמא של ניצן אני מתפעל ממך, באמת מתפעל ממך עכשיו את יודעת למה? כי אני מדמיין כיצד את מקשיבה לניצן שלך שמתקשה לבטא את עצמה ולא קל לך, ממש לא קל לך לחכות אבל את מוכנה לחכות ללא גבול עד שניצן שלך תצליח לומר מה שהיא רוצה. ואת לא קופצת במקומה ואת שם בשבילה. ולבסוף ניצן שלך מצליחה לומר את מה שרצתה. ואני מתפעל ממך עכשיו אמא של ניצן כדי שאת תתפעלי מניצן שלך שהצליחה לומר את מה שרצתה. כי אם את תתפעלי מניצן שלך מה יקרה? היא תתחיל להתפעל מעצמה ומההישגים שלה ואיך הצליחה לאחר מאמץ לנסח את דבריה ואם ניצן שלך תתפעל מעצמה בעניין חשוב זה של דיבור היא תוכל להתפעל מעצמה בעוד דברים וניצן שלך תהיה ילדה מוצלחת. עד כאן הורים יקרים עקרון ההתפעלות וזכרו – כשהילד שלנו מתקשה להתבטא, מתאפקים גם אם יוצא לכם עשן מהאוזניים ולא פוגעים בחשיבה העצמאית של הילד שלנו.

ומה הטיפ היומי? הורים יקרים היום באתי כועס עליכם. אתם יודעים למה? משום שאתם בזבזנים גדולים. קונים לילדים שלכם את המשחקים הכי חדשים והכי צבעוניים והכי מתוחכמים ובכך פוגעים ביצירתיות שלהם. הורים יקרים, היצירתיות צריכה להיות של הילד ולא של המשחק שמישהו אחר חיבר. היצירתיות של הילד שלכם תתגלה בכל יופייה דווקא במשחקים פשוטים, בדף וצבעים לציור, בפלסטלינה וחימר לפיסול. בלגו להרכבה. אתם רואים חלקים פשוטים שמהם הילד יכול ליצור מה שהוא רוצה. אבל אם אתם קונים לילד שלכם משחק מתוחכם אין בו את האבנים היסודיות מהם ניתן להרכיב הכל. הילד צריך ללמוד את המשחק ופרטיו במקום ליצור בעצמו. המשחקים הפשוטים מחזירים את הילד לעצמו לרעיונות שלו ואילו המשחקים המתוחכמים לא מעניקים לו את אותו חופש מחשבה ומעוף. משחקי מחשב רבים הם ממכרים וערכם נמוך ביותר, למשל מהירות תגובה וזריזות אצבעות. בודדים מאפשרים לילד באמת ליצור משהו חדש משלו. זכרו, חלום הוא סמל היצירתיות ואת זה אנחנו עושים בלי שום חומרי עזר. החזירו את הילד שלכם לעצמו, ליצירתיות הטבעית שלו שנובעת מעצמו במקום למשחקים יקרי ערך. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – די למשחקים יקרי הערך. החזירו את היצירתיות של הילד שלכם לעצמו. היום דברנו על עקרון ההתפעלות. מחר נדבר על עקרון האמפתיה. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב