דלג לתוכן

מהו האתגר הראשון והחשוב ביותר של ההורה?

עקרון:

הטיפ היומי: שלוש שאלות קריטיות של תחילת החיים ופתרונן.

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון ההתפעלות, היום נדבר על עקרון האמפתיה. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על אבא של יורם התינוק שהולך לגמרי לאיבוד כשיורם בוכה. הוא לא יודע מה יש ליורם ונכנס ללחץ. מנסה כל מני דברים ובעיקר מרגיש שהוא לא מצליח להרגיע את יורם שלו. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם מציעים לאבא של יורם לעשות? אוה, כל האמהות קמות על הרגליים, גם כמה אבות. כולם מצביעים ורוצים להציל את אבא של יורם. יש שם אבא אחד מה אתה אומר? אתה אומר שאבא של יורם צריך קודם להרגיע את עצמו לפני שהוא מרגיע את יורם. מוצא חן בעיני. הורים יקרים, אתם וודאי יודעים שזאת הדרך של התינוק לתקשר כשאין לו עדיין מלים והתפקיד שלנו לזהות למה הוא בוכה. זאת האמפתיה הראשונה של ההורה לתינוק, הקשר הראשון ביניהם. אז ההורה צריך לנסות וללמוד לאט לאט את ילדו. אולי לילד קר, אבל הוא לבוש די חם. אולי יותר מדי חם. אולי הוא רעב, אבל בעצם אכל לא מזמן. אולי הוא קיבל מכה ממשהו, אולי משהו כואב לו משום שהוא מתעוות עם הגוף. אולי יש לו גזים, גרפסים. אולי הטיטול לא נוח לו וצריך להחליף אותו. אולי הוא סתם עייף. לאט לאט אבא של יורם, אתה לומד כעת לתקשר עם יורם שלך, להיות אמפתי למצוקות שלו ולהבין מה כואב לו. בסוף אתה תהיה הורה טוב אבל כעת אתה צריך ללמוד מתוך התחושות שלך, אולי לקחת את יורם על הידיים, אולי לשיר לו, אולי דווקא לכסות אותו ולעשות חושך. אבא של יורם אם אתה תוכל לשאת את התסכול עד שיתברר לך המצוקה של יורם גם יורם בעתיד ידע לשאת תסכול. וזכור, ברגע שאתה מגלה מה באמת מציק ליורם והוא נרגע אתה למדת אותו דבר חשוב על עצמו, מה באמת הפריע לו. נניח היה רעב ונתת לו אוכל והוא נרגע. כעת הוא יודע שהוא היה רעב לפני זה זאת הייתה פשוט מצוקה. ואם היה לו קר וכיסית אותו גם כן למדת אותו משהו על עצמו, שהשמיכה עושה לו חם ונעים. קדימה אבא של יורם האמפתיה שלך מקרבת את יורם שלך לעצמו.

ואני רוצה עכשיו להדגים לכם הורים יקרים את עקרון האמפתיה באמצעות הקשר שלנו. אבא של יורם אתה אתנו? אני אמפתי אליך עכשיו אבא של יורם ומבין איזה לחץ זה שיורם שלך בוכה ואתה לא יודע על מה ולמה ולא מצליח להרגיע אותו. ואני אמפתי אליך עכשיו אבא של יורם כדי שאתה תהיה אמפתי ליורם שלך. בלי לחץ תנסה דרך מסוימת ואם לא עוזר אז דרך אחרת ולבסוף תגלה מה מציק ליורם שלך. כי אם אתה תהיה אמפתי ליורם שלך ותזהה לאט לאט בסבלנות מה מציק לו יורם שלך לאט לאט יתחיל להבין מה קורה לו ולהבדיל בין רעב לקור לכאב פיזי ועוד. והנה עזרת ליורם שלך כבר כתינוק להיות קרוב לעצמו ואם תמשיך כך יורם יגדל להיות ילד שקשוב לעצמו ויהיה ילד מוצלח. עד כאן הורים יקרים עקרון האמפתיה וזכרו – כשהתינוק שלכם בוכה אל תלכו לאיבוד. נסו לזהות באמפתיה ובסבלנות מה מציק לו.

ומה הטיפ היומי? הורים יקרים בואו נחשוב על החלטות של תחילת החיים. מתי לעזוב את הילד עם מטפלת ולצאת לעבודה? האם להניק או לא? האם לתת מוצץ? הורים יקרים זכרו כלל גדול בכל ההחלטות האלה לא חשוב המה חשוב האיך, הדרך ובעיקר הקשר שלכם. אם אמא נשארת עם ילדה בבית מתוך רגשי אשמה זה לא טוב ואם היא חוזרת אליו מהעבודה עצבנית זה גם לא טוב. אבל אם היא נשארת אתו בכף או חוזרת מהעבודה ושמחה לראות אותו זה מצוין. כך גם עם הנקה. איך את והתינוק תרגישו. האם זה יעשה בכף או כאילוץ? ומוצץ? האם זה כדי להשתיק אותו ובמקום ליטוף וחום. או דווקא דרך נוספת של הורה חם וקרוב להרגיע את הילד? הורים יקרים אתם כבר יודעים חשוב הקשר שלכם עם התינוק. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – הקשר הקשר זה מה שחשוב ולא הפרטים הטכניים. היום דברנו על עקרון האמפתיה. מחר נדבר על עקרון התקיפות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב