דלג לתוכן

מהו הדבר האחד החשוב ביותר בחינוך לניקיון?

עקרון:

הטיפ היומי: חידון החינוך לניקיון.

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. בפגישתנו האחרונה דברנו על עקרון הנפרדות, היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על ההורים של מאיה שרוצים לחנך אותה לניקיון. כלומר, להוריד לה את הטיטול אבל לא יודעים אם זה צריך לבוא מהם או ממנה. סוף סיפור. הורים יקרים מה דעתכם על השאלה הזאת? מה אתם הייתם מייעצים להורים של מאיה במקרה הזה? אני מביט עליכם ואני רואה שאתם מלאי עצות. האמת היא שזה לא חשוב ממי זה יבוא. יותר חשוב כמו תמיד בעולם הנפש איך זה יבוא. תראו, הורים יקרים, מה זה לחנך ילד ללכת לשירותים במקום לעשות בטיטול? זה ללמד את הילד לשלוט על גופו וזה הישג התפתחותי לא מבוטל. נכון החברה והמשפחה דורשות מהילד לשלוט בצרכיו וזה בעייתי כי זה עלול לעורר התנגדות אצל הילד. למה שיגידו לי מה לעשות עם גופי. אבל אם הילד מפנים את החשיבות של יכולת זאת ועומד בה הרי לפניכם אחד ההישגים ההתפתחותיים הראשונים והחשובים של הילד. בעתיד הישגים התפתחותיים נוספים עשויים להרוויח מהצלחה זו. לכן חשוב שהישג זה יבוא עם התפעלות שלכם ההורים מהילד שלכם. אז לא חשוב מי מציע ראשון חשוב שהדרך שיש בה עליות ומורדות תעשה עם ברק בעיניים, הנאה והתפעלות מהילד שלכם.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. ההורים של מאיה אתם אתנו? ההורים של מאיה אני מתפעל מכם עכשיו, באמת מתפעל מכם משום שאני מדמיין איך אתם מתפעלים ממאיה שלכם על כל התקדמות שלה בחינוך לניקיון. והנה ברח למאיה שלכם ואפילו את זה אתם אומרים לה עם ברק בעיניים שזה הרי עוד סימן שאחרי כל ירידה תבוא עליה. ואתם מסבירים לה שחייב לברוח לה בהתחלה ולפני כל עליה יש ירידה. ואני מתפעל מכם עכשיו ההורים של מאיה כדי שאתם תתפעלו ממאיה שלכם. כי אם אתם תתפעלו מאיך שמאיה שלכם מתאמצת ומצליחה להתאפק וללכת לשירותים בעצמה מאיה שלכם תתחיל להתפעל מעצמה ואז מטלות התפתחותיות בעתיד תהיינה לה קלות יותר משום שהיא תזכור את הברק בעיניים וההתפעלות שלכם ממנה ותשאף שוב להצלחה. ואם מאיה שלכם תדע להתפעל מעצמה מאיה שלכם תהיה ילדה מוצלחת. עד כאן הורים יקרים עקרון ההתפעלות. וזכרו – חינוך לניקיון עושים עם ברק בעיניים כדי שהילד שלנו יחוש ניצחון.

ומה הטיפ היומי? הורים יקרים, הכנתי לכם חידון עם שאלות על חינוך לניקיון. מוכנים… מה דעתכם על הורה שאומר לילד תעשה בטיטול אין לי כוח עכשיו לקחת אותך לשירותים. אתם אומרים שאז גם הילד יגיד שאין לו כוח. אם ההורה רוצה הישגים והנאה הוא חייב להתאמץ. כמה נכון.

ומה דעתכם על ילד שברח לו וההורים משאירים אותו כעונש או כעצלנות עם הפיפי או הקקי בתחתונים. לא טוב. אם לכם לא איכפת למה שלו יהיה איכפת. אם אתם דואגים לו הוא גם ידאג לעצמו. ככה זה בעולם הנפש.

ואם אתם רואים שהילד עושה בתחתונים האם לעצור אותו באמצע שעושה? האם זה לא יבהיל אותו? או כדאי להתעלם? הורים יקרים, הכל תלוי באיך עושים לא מה עושים. אפשר לעצור אותו באמצע ואפשר לחכות. אבל הכל עם חיוך והתפעלות מהפעם הבאה שבוודאי בה יצליח.

הילד שלכם בלי טיטול וקופץ. האם לתת לו יד ולקחת אותו לשירותים או לשאול אותו אם הוא צריך? הורים יקרים, תמיד תשאלו, בשביל זה יש לנו מילים. אם אתם רק נותנים לו יד לא למדתם אותו דבר. אבל לשאול אם הוא צריך. לשמוע את התשובה ולהציע לו שיתכן שקשה לו להיפרד ואתם תחכו לו עד שיחזור והוא לא יפסיד כלום. אתם רואים הורים איזה דיאלוג נפלא זה של נפרדות. הילד אפילו לא תמיד יודע שהוא צריך לשירותים כי הוא עסוק בעניינים אחרים.

עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – כבר אמרנו, חינוך לניקיון עם ברק בעיניים. היום דברנו על עקרון ההתפעלות. מחר נדבר על עקרון הנפרדות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב