דלג לתוכן

מה באמת אומר ציון הI.Q. וציון הפסיכומטרי?

עקרון:

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות, היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על אבא של יאיר שכבר שבוע הולך כמו טוס נפוח משום שבנו יאיר קיבל במבחן ה I.Q. ציון גבוה ואמרו לו שבנו הוא מחונן. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם אומרים לאבא של יאיר במקרה הזה?

הפעם אתם שותקים. תגידו את האמת אתם בטח מקנאים. איך לא גם אני שאני באמת יודע מה זה אומר חש קנאה. הורים יקרים, קנאה זה במלים אחרות מה שיש לי לא מספיק לי. אבל אני רוצה לומר לכם שמה שיש בידיכם להעניק לילדכם זה יותר מציון גבוה במבחן I.Q. . אז ראשית מה זה מבחן I.Q. ? זה מבחן שאמור למדוד את רמת האינטליגנציה של האדם. הוא מחולק ל 10 תתי מבחנים בנושאים שונים וחלק משמעותי ממנו זה מבחן על זמן. ילד שקיבל ציון נמוך במיוחד יטה לכיוון הפיגור וילד שיקבל ציון גבוה במיוחד יחשב כמחונן. הממוצע בזמנו הייתה בסביבות 100 אם כי היום לאוכלוסיות מערביות רבות הציון הממוצע הוא למעלה מ 100 משום שהתקדמנו עם הזמן. הורים יקרים, נכון שאם ילד אחד קיבל ציון נמוך במיוחד נניח 80 וילד אחר קיבל ציון גבוהה במיוחד נניח 150 הפערים האלה הינם משמעותיים והסיכוי של הילד השני גדולים יותר להצליח בחיים. אם כי גם במקרה זה להצליח בחיים תלוי בהרבה גורמים נוספים. אבל רובנו מתרכזים בטווח הממוצע של ציוני ה I.Q. וכאן כבר הסיכוי להצלחה בחיים קשור לא פחות לתכונות אופי ואישיות מאשר למספר במבחן האינטליגנציה. כדי להסביר לכם למה במקרים רבים ציון ה I.Q. זה רק מספר אני רוצה להזכיר לכם שהרכיבו מבחן שרירותי. הרכבת מבחן אחר עם תתי מבחנים אחרים ושאלות אחרות הייתה מייצרת ציון אחר לילד שלכם. כך שיש כאן משהו שרירותי. מעבר לכך המבחן הוא על זמן. רובנו נוכל לפתור את מרבית שאלות המבחן אם יהיה לנו זמן בלתי מוגבל. בחיים בדרך כלל לא עומדים לנו עם סטופר על הדקה על כל פעולה שאנו עושים. כך שמבחן האינטליגנציה עושה חסד עם מי שיודעים לעבוד מהר ומה שבחיים זה יכול להיות חשוב אבל לא כל כך. הורים יקרים, למשל בדקו את ממוצע ה I.Q. של בעלי פרס נובל ומצאו שזה היה 125 נקודות, כשל סטודנט אוניברסיטה ממוצע. לאותם אנשים מוצלחים היו תכונות אופי של יצירתיות, סקרנות, התמדה ועוד שגרמו להם להצטיין. ומה בנוגע למבחן הפסיכומטרי. אותו דבר. אם קבלתם ציון נמוך אל ייפול לבבכם ואם הצטיינתם אל תתנפחו כטווס. נכון שיש מתאם בין הציון הפסיכומטרי להצלחה באוניברסיטה. כלומר באופן סטטיסטי מי שקיבל ציון יותר גבוה יש לו יותר סיכויים לקבל ציונים יותר גבוהים באוניברסיטה. אבל זו סטטיסטיקה בלבד הורים יקרים ולא אומרת שום דבר ספציפי על הילד שלכם. אם הוא ילד חרוץ ומשקיע ומתעניין יתכן שיקבל ציונים טובים יותר מחבריו שקיבלו ציון גבוה יותר בפסיכומטרי אך לא מתעניינים ומשקיעים בלימודים כמוהו. ומה כל זה שייך לעקרון הנפרדות, הורים יקרים? משום ששוב אתם רואים שהכל תלוי בנו ולא בשום דבר אחר. הילדים שלנו לא תלויים בשום ציון של מבחן שהם יקבלו גם אם קוראים לזה מבחן פסיכומטרי וגם מבחן I.Q. הם יקבעו מי הם יהיו בחיים גם אם כעת אוניברסיטה מסוימת לא רוצה לקבל אותם.

אז אני רוצה כעת הורים יקרים להדגים לכם את עקרון הנפרדות באמצעות הקשר שלנו. אבא של יאיר אתה אתנו? אני נפרד ממך אבא של יאיר ולא אומר לך אף פעם מי אתה מה אתה יכול. וכמו שאני נפרד ממך ככה אני רוצה שאתה תהייה נפרד מיאיר שלך כדי שיאיר שלך יהיה נפרד מכל המורים והמבחנים. ואני מדגים לך כעת את עקרון הנפרדות כדי שאתה אבא של יאיר תהיה נפרד מיאיר שלך וגם תעזור לו להיות נפרד ממה שסובב אותו. משום שאם יאיר שלך יהיה נפרד מהמורים והמבחנים ובמיוחד ממבחן האינטליגנציה שעשו לו הוא יבין שלא מבחן האינטליגנציה המוצלח שעשה ייקבע מי הוא אלא הוא עצמו בחריצותו והתמדתו. ויאיר שלך יבין שהכל תלוי בו לטוב ולרע ולא בציון המבחן למרות שהצליח בו יפה. כך שאם הוא לא ישקיע הוא לא יגיע ואם ישקיע יגיע. ואם יאיר שלך יבין שהכל תלוי בו יאיר שלך יהיה ילד מוצלח. עד כאן הורים יקרים עקרון הנפרדות וזכרו להסביר לילדכם ששום בציון במבחן לא יקבע את עתידם. הכל תלוי בהם. בפגישתנו הבאה נדבר על עקרון ההתפעלות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , ,

| תגובה אחת

תגובות פייסבוק

תגובות

תגובה אחת

הגב