דלג לתוכן

מה דעתכם על אמא שאומרת: ״אם אתה אוהב אותי אז תתנהג יפה?״

עקרון:

הטיפ היומי: מדוע האבות צריכים לרוץ לילדיהם לפני שיהיה מאוחר?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות. היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על אמא של דניאל שכל הזמן אומרת לו אם אתה אוהב אותי אז תתנהג יפה בכיתה. תראה לי שאתה אוהב אותי ואל תציק לאחיך. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? כיצד אתם הייתם מייעצים לאמא של דניאל לנהוג במקרים האלה?

אני מביט עליכם והעיניים שלכם מבריקות, משהו מדבר אליכם. אולי אתם מתפעלים מאמא של דניאל. אתם אומרים שלא. יש שם אבא אחד מה אתה אומר? שדניאל יגיד לאמא שלו שאם היא תמשיך ככה הוא לא יאהב אותה בכלל. ויש שם עוד אמא שאומרת מה? שדניאל יגיד לאמא שלו שאם היא אוהבת אותו אז שתפסיק עם זה. מוצא חן בעיני. אמא של דניאל את אתנו. את צוחקת, זה סימן טוב. תראי אמא של דניאל, דניאל צריך לעשות דברים בשביל עצמו ולא בשבילך. להתנהג יפה בכיתה ולא להציק לאחיו אלו דברים שדניאל צריך לעשות בלי קשר אם הוא אוהב אותך או שלא. זה עקרון הנפרדות. הוא לא צריך להיות תלוי בך באופן הזה. את אומרת שזה עובד, זאת מניפולציה שתחזור אליך ומחר דניאל יציק לאחיו בגלל שהוא כועס עליך. את לא רוצה מצב כזה. אמא של דניאל, לדניאל גם מותר לאהוב אותך או לשנוא אותך בהתאם להרגשתו. מי בכלל אמר שתמיד הוא צריך לאהוב אותך. שוב עקרון הנפרדות אומר שתתני לו לחיות ולהרגיש מה שהוא מרגיש.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון הנפרדות באמצעות הקשר שלנו. אמא של דניאל את אתנו? אמא של דניאל, אני פעם אמרתי לך משפט כזה? למשל, אם את מעריכה אותי אז תעשי מה שאני אומר לך? את בכלל יכולה להעלות על הדעת שאומר דבר כזה ואפגע כך בעצמאות שלך ובשיקול דעת שלך שתעשי דברים בשבילי. אמא של דניאל, כמו שאני נפרד ממך, ככה את צריכה להיות נפרדת מדניאל שלך ולהגיד לו, דניאל שלי, אתה לא עושה דברים בשבילי רק בשביל עצמך. להתנהג יפה בכיתה זה בשבילך ולא בשבילי וכך גם הקשר עם אחיך ואין לזה קשר אם אתה אוהב אותי או שלא. אפילו כשאתה עוזר לי זה גם בשבילך לא רק בשבילי כדי שתרגיש טוב עם עצמך. כי אם את תהיי נפרדת מדניאל שלך הוא יפתח נפרדות ממך ואז יבין שהוא עושה דברים בשביל עצמו ולא בשביל אף אחד. ואם הוא יבין זאת הוא יהיה ילד מוצלח. עד כאן הורים יקרים עקרון הנפרדות וזכרו – הילד לא צריך לעשות שום דבר בשבילכם אלא רק בשביל עצמו. הוא לא עושה לכם טובה.

ומה הטיפ היומי? הורים יקרים, מה דעתכם על האבות האלה שמתחילים לשחק עם הילד שלהם רק כשהוא גדל. כשהוא יכול לשחק כדורגל או רוצה לנסוע אתם באוטו. האם הם נפרדים מהילד שלהם? לדעתי לא. הם לא פתחו נפרדות. הם אומרים לילד או שאתה עושה אתי את מה שאני אוהב או שאנחנו לא ביחד. ודווקא אבות שיכולים להיות ביחד עם הילד ולתת לילד להוביל בלי לכפות עליו את מה שהם אוהבים הם נפרדים. הם מבינים שהיום הילד מלמד אותם מה הוא אוהב ומחר הם ילמדו אותו מה הם אוהבים. זאת נפרדות אמיתית ולא או שאתה כמוני או שאני לא אתך. אבות יקרים, אתם מפסידים את הילדים שלכם בשנים הכי יפות שלהם שבהן הם מגלים את העולם. אתם מפסידים בעצם את עצמכם. הילד שלכם יכול לעזור לכם לגלות צדדים בכם שכבר הספקתם לשכוח. תלמדו להיות ולא רק לעשות. להיות עם הילד שלכם זה דבר גדול, ואם אתם נותנים לו ללמד אתכם זו נפרדות אמיתית. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי וזכרו – אבות, רוצו לילדים הקטנים שלכם לפני שיהיה מאוחר. היום דברנו על עקרון הנפרדות. בפגישתנו הבאה נדבר על עקרון ההתפעלות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב