דלג לתוכן

מה לעשות כדי למנוע ויכוחים אינסופיים?

עקרון:

הטיפ היומי: האם צריך ללמד ילדים לקח?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני, בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון האמפתיה, היום נדבר על עקרון התקיפות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על על אבא של רונית שאומר שנורא קשה לו עם רונית משום שכל דבר אתה הופך לויכוח. סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים? מה אתם הייתם עושים לו הייתם ההורים של רונית כדי למנוע ויכוחים אינסופיים? אני מביט עליכם ונדמה לי שזה מוכר לכם, יש שם כמה שאומרים משהו על תקיפות. אתם צודקים, הורים יקרים. אם יש ויכוח אינסופי זה אומר רק דבר אחד שההורה לא היה תקיף מספיק. ההורה אפשר לילד להיכנס אתו לויכוח משום שרצה לשכנע את הילד שהוא צודק אבל בתקיפות אנחנו לא מבקשים את אישור הילד, אנחנו אומרים לו את דעתנו וזהו. אתם מבינים הורים יקרים, ויכוחים לא יהיו אם אתם לא תאפשרו זאת. אמרתם את שלכם, הילד לא מקשיב, אפשר לעבור לשלב הבא ולחשוב מה לעשות, איזו תגובה, מתי וכדומה. שמעתי גם הורים שאומרים "כל דבר אני צריך להגיד לו אלף פעמים", אותו דבר, הורים יקרים, אמרתם אלף פעמים כי ניסיתם לקבל את אישור הילד לצדקתכם. אתם לא תמיד זקוקים לאישור הזה.

כעת הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון התקיפות באמצעות הקשר שלנו. אתה אתי אבא של רונית, אני עומד על זה שתהיה תקיף עם רונית ולא תאפשר לה להיכנס אתך לויכוח. אני עומד על זה כדי שאתה תהיה תקיף עם רונית, כדי שהיא תוכל להפנים את הדברים החשובים שאתה אומר לה ולא לחשוב שאתם שווים ומותר לה להתווכח אתך על כל דבר, כדי שרונית תהיה ילדה מוצלחת יותר. עד כאן הורים יקרים על עקרון התקיפות וכמה חשוב שלא נכנס עם הילדים שלנו לויכוחים אינסופיים על כל דבר.

ומה הטיפ היומי? מה דעתכם הורים יקרים על הורים שאומרים לילד שקרה לו משהו לא נעים "שתלמד לקח, יותר לא תעשה את זה." אתם לא מתלהבים מזה, למען האמת גם אני לא כי יש לזה אופי של נקמה. ואם ההורה היה תקיף הילד אולי לא היה צריך ללמוד לקח. כולנו לומדים מהכאבים ומהחיים אבל עדיף שאתם ההורים תהיו מספיק תקיפים כדי לחסוך לילד שלכם חלק מהכאבים שלו. ואם כבר כואב לו אז למה שאנחנו נתפוס טרמפ על הכאב שלו? אנחנו לא עד כדי כך חלשים לעשות זאת. עד כאן הטיפ היומי וכמה זה חשוב לא לומר לילד שלנו בשעת כאבו "שתלמד לקח". היום דברנו על עקרון התקיפות, מחר נדבר על עקרון הנפרדות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב