דלג לתוכן

מה לעשות כשהילד חופר?

עקרון:

הטיפ היומי: יש הורים שכל הזמן אומרים ״לא״, למה?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני, בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון האמפתיה, היום נדבר על עקרון התקיפות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על אמא של קרן שאומרת שהיא לא יכולה יותר. קרן מנדנדת לה על כל דבר שעות. לא מפסיקה לנדנד. ובלשון עדכנית קרן חופרת לה עד שהיא משתגעת והיא ממש לא יודעת מה לעשות עם זה. סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים על הסיפור הזה? מה אתם הייתם עושים לו הילד שלכם היה חופר לכם שעות?

אני מביט עליכם ונדמה לי שחלקכם מבוהלים. מכירים את הסיפור הזה. אבל אני רואה כמה הורים שאומרים שאצלם אין בעיה כזאת. אז בואו נתייעץ אתם. אולי יש להם פתרון בעיה. כן, מה אתם אומרים אה, אתם אומרים שאצלכם לא זה לא. אני מסכים אתכם. אתם רואים הורים יקרים כמה אתם יכולים ללמוד אחד מהשני. אמא של קרן את אתי? את כנראה מעבירה לקרן מסר ש"לא" זה לא "לא". אולי אצלך "לא" מצלצל כמו אולי. אולי כשאת אומרת "לא" את עדיין מעבירה מסרים של "כן". מה שברור הוא שקרן לא מבינה שלא זה לא. את הופכת אותה לחופרת ונודניקית בגלל שאת לא תקיפה. ואת משגעת אותה משום שהיא מבינה ממך שאם תחפור הלא יכול להפוך לכן. אמא של קרן את יכולה גם לומר לקרן בתקיפות שאת לא מרשה לה להציק לך בחפירות. חפירות זה פשוט תוקפנות ואת לא מסכימה לכך. אבל אמא של קרן משפחת ההורים החמה שלנו אומרת לך שתבדקי את הלא שלך.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון התקיפות באמצעות הקשר שלנו. את אתי אמא של קרן? הנה אני עכשיו מבקש ממך שתסבירי לי במה קשה לך עם קרן. ובואי נדמיין שאת חופרת לי בלי סוף. מדברת ומדברת ולא נותנת לי להכניס מילה. ושוב מתארת את כל מה שקרן הנוראה עושה לך. אני הייתי עוצר אותך ואומר לך אמא של קרן עד כאן. הסברת לי, הבנתי עכשיו אני רוצה שתקשיבי ולא תהפכי אותי לפח אשפה שלך. באת לכאן גם ללמוד משהו ולא רק לספר כמה קשה לך. אני לא הייתי נותן לך לשגע אותי. תאמיני לי. כך אני לא רוצה שתתני לקרן לשגע אותך. תהי תקיפה ותגידי לה עד כאן ושאת לא מוכנה לשמוע על זה יותר. כך לא תהפכי את קרן החמודה שלך לנודניקית, כך לקרן עצמה יהיה טוב יותר משום שאף אחד לא רוצה להיות נודניק. כך קרן תדע לקבל "לא" ותהיה ילדה מוצלחת יותר.

ומה הטיפ היומי? אתם יודעים הורים יקרים כמו שיש הורים שלא אומרים לא ברור ומאפשרים לילד שלהם לנדנד להם בלי סוף יש הורים שאומרים "לא" גם שלא לצורך כדי לתת לילד תחושה שהם שולטים. למשל כשהילד מבקש משהו הם דבר ראשון יגידו לא ואחר כך הילד יצטרך לשכנע אותם למה כן. חלק מההורים האלה אפילו אומרים "לא" ללא הסבר או סיבה פשוט להרגיש חזקים. הורים יקרים, אתם לא כל כך חלשים שאתם צריכים להשתמש בטריקים האלה. יש לכם סמכות של הורה אתם רק צריכים להפעיל אותה בשיקול דעת. כשהילד חופר לומר "לא מסכים" אבל כשהוא מבקש משהו למה דבר ראשון לומר "לא"? הילד רק ילמד מזה כמה אתם באמת חלשים והסוף לא יהיה טוב. אתם יודעים שהילדים שלנו יודעים עלינו בסוף את הכל. ואם כבר אמרתם לא זה תמיד צריך לבוא עם נימוק טוב. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי וכמה חשוב שלא נגיד לילדים שלנו "לא" כדי לקבל כוח ועוד ללא הסבר. היום דברנו על עקרון התקיפות. מחר נדבר על עקרון הנפרדות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב