דלג לתוכן

מה נגיד לילד שלנו שמתלונן שהוא לא מקובל?

עקרון:

הטיפ היומי: כיצד נסביר לילד שלהיות סלב, מפורסם ומקובל לעיתים קרובות זאת שטות?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון ההתפעלות. היום נדבר על עקרון האמפתיה. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על עדי שהתלונן לפני אביו שהוא לא מקובל בכיתה ושזה נורא מפריע לו. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם אומרים לעדי לו הייתם ההורים שלו?

אני מביט עליכם ונראה לי שהנושא הזה מטריד אתכם. אבל אתם שותקים. חושבים. יש שם אמא אחת מה את אומרת שיצא ספר "כיצד להיות ילד מקובל". אבל מי אמר שהילד שלנו צריך להיות מקובל? הורים יקרים, אבא של עדי אתה אתנו? למה עדי רוצה להיות מקובל? כי הוא רוצה הכרה והערכה מכולם. כולנו רוצים הכרה והערכה מאחרים אבל למה מכולם?! למה לא מספיק לו הכרה מחבר או שניים טובים? אתה אומר שיש לו כמה חברים קרובים שאוהבים אותו. אבא של עדי הבן שלך צריך כמה חברים טובים שיאהבו אותו ויקבלו אותו ולא רבים שיעריצו אותו. מנגד, הילד שלך לא צריך חברים מקובלים הוא צריך חברים טובים. הורים יקרים בואו נעשה פעם אחת לתמיד סדר בעניין המקובלות כי זה חשוב משום שרבים רוצים להיות מפורסמים וסלבס. האם הסלבים מאושרים? יש כאלה שכן ושזה בא להם טבעי. ויש כאלה שזה בשבילם מלחמת עולם בכל יום כדי להישאר מקובל וסלב. והאם מי שלא מקובל וסלב רע לו? וודאי שלא. תלוי בבן אדם. יש כאלה שטוב להם כפי שהם ויש כאלה שמתוסכלים כל הזמן שהם לא מקובלים. הורים יקרים כשהילד שלכם רוצה להיות מקובל או שיהיו לו חברים מקובלים נסו לברר אתו מה הוא באמת רוצה ומה באמת מתאים לו. לא תמיד ההמונים המריעים באמת עושים טוב לבן אדם ומקובלים רבים בין הילדים נמצאים במאבקי כוח מתמידים כדי לשמור על מעמדם. מה שבטוח הוא שכולנו צריכים חברים טובים ורוצים להיות כאלה לקרובים לנו.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון האמפתיה באמצעות הקשר שלנו. אבא של עדי אתה אתנו? אבא של עדי אני מבין כמה קשה לך כשעדי מספר לך שהוא לא מקובל. ואתה כמוהו רוצה שהוא יהיה בין המקובלים בכיתתו. ואני אמפתי אליך עכשיו אבא של עדי כדי שאתה תהייה אמפתי לעדי שלך. כי אם תהיה אמפתי לעדי שלך ולקושי שלו עדי יתחיל להקשיב לעצמו ולהבין את עצמו. ואז מה הוא יבין? שיש מחיר ללהיות מקובל וישאל את עצמו אם הוא רוצה לשלם את המחיר הזה ואם זה מתאים לו בכלל. ואם עדי שלך יוכל לבחון את מקומו בכיתה בעיניים פקוחות ולהבין שלעיתים דווקא יותר טוב לא להיות מקובל עדי שלך לא ישאף להיות מפורסם באופן עיוור ועדי שלך יהיה ילד מוצלח. עד כאן הורים יקרים עקרון האמפתיה וזכרו – להיות מקובל זה לא בהכרח מציאה.

ומה הטיפ היומי? אז בקשתי לשוחח עם עדי. עדי חמוד למה כל כך חשוב לך להיות מקובל? אתה אומר שכולם רוצים להיות מקובלים. אבל מה אתה עדי שלנו רוצה? נניח שאתה מקובל ואתה נכנס לכיתה. אז אתה אומר שכולם רוצים לדבר אתך ולשחק אתך בהפסקה. והיום מה קורה שאתה מגיע לכיתה. החבר הטוב שלי ניגש אלי. וזה לא מספיק, אתה רוצה שכולם ייגשו אליך? אתה מחייך. הבנת משהו. מה הבנת? שיותר טוב חבר אחד טוב מהרבה לא כל כך טובים. כמה שאתה צודק עדי. הורים יקרים, אני לא מזלזל ברצון של רבים מאתנו להיות מפורסמים. אבל כולנו חייבים להבין שהפרסום או המקובלות צריך לצמוח מלמטה ולהיות אמיתי אחרת אנחנו חיים בעולם של מאבקי כוח מיותרים ושל תוכניות ריאליטי מטופשות. עד כאן ילדים והורים יקרים הטיפ היומי – מקובלות לעיתים קרובות זאת שטות. היום דברנו על עקרון האמפתיה. מחר נדבר על עקרון התקיפות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב