דלג לתוכן

מה עושים כשהילדה אומרת ״את לא תחליטי עלי!״?

עקרון:

הטיפ היומי: הציעו לילדכם לשלוח לעצמו מכתב לעתיד...

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני, בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון הנפרדות, היום נדבר על עקרון ההתפעלות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על נורית שכל הזמן אומרת לאמא שלה "את לא תחליטי עלי!" כל דבר שאמא של נורית אומרת לה זו התשובה שהיא מקבלת. סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים על המקרה הזה? מה אתם הייתם אומרים לנורית לו הייתם ההורים שלה?

אני מביט עליכם וכמה מכם נראים לי כועסים. אתם כבר הייתם מלמדים את נורית לקח. אולי. תראו הורים יקרים, האם מה שנורית אומרת זה באמת כל כך גרוע? היא רוצה לגדול, היא רוצה להיות עצמאית ולהחליט על עצמה וזה יופי. מה, יותר טוב שלא הייתה מנסה להיות גדולה ועצמאית. נכון לא כל דבר נורית מחליטה עדיין ויש דברים שאמא של נורית תחליט עבורה אבל מדוע לא להתפעל מנורית שלנו ומהרצון שלה להיות גדולה ועצמאית. ואת, אמא של נורית, יכולה לתת לה דוגמאות לדברים שהיא כן מחליטה עליהם כמו איך לסדר את החדר שלה, מה ללבוש בבוקר ועוד ודברים אחרים שרק את אמא שלה מחליטה. למשל כמה דמי כיס היא תקבל ועוד. אל תשכחו הורים יקרים שהילדים שלנו רוצים לגדול וזה טוב.

אני יכול לדמיין את נורית מתווכחת עם אמא שלה בחוכמה ומנסחת טיעונים יפים ועומדת על שלה בתקיפות. את אתי אמא של נורית, גם אם את לא מסכימה אתה את יכולה לפרגן לה על התקיפות והעמידה על שלה והאופן שבו נסחה את דבריה ויחד עם זאת להיות תקיפה ולא להסכים. זכרו הורים יקרים ניתן להתפעל מהילד שלנו ועדיין לעמוד בתקיפות על שלנו. זה הולך יופי ביחד. תאמינו לי.

כעת אני רוצה להדגים לכם הורים יקרים את עקרון ההתפעלות באמצעות הקשר שלנו. את אתי אמא של נורית. אני רואה אותך כעת מתווכחת בלהט עם נורית, תקיפה אתה ולא מוותר לה אבל גם מתפעלת ממנה מאיך שהיא עומדת מולך כגדולה משום שמחר היא תוכל לעמוד כך מול העולם. כל הכבוד לך אמא של נורית אני באמת מתפעל ממך עכשיו כדי שאת תתפעלי מנורית כדי שנורית תתפעל מעצמה למרות שלא תמיד יסכימו אתה כדי שנורית תהיה ילדה מוצלחת.

ומה הטיפ היומי – בקשו מהילד שלכם שישלח לעצמו מכתב לעתיד, נניח לעוד שנה ויכתוב בו מה היה מאחל לעצמו ויספר על מצבו היום. בקשו ממנו שיתן לעצמו של לפני שנה עצה ואיזה עצה יתן לעצמו בעוד שנה כפי שהוא היום? השאלות היפות האלה עוזרות לילד שלנו לחשוב על עצמו, להתבונן לתוך עצמו, לבחון מה הוא חושב ומרגיש ולהכיר את עצמו. לכן הן יפות. עד כאן הטיפ היומי וכמה זה חשוב לעודד את ילדנו להביט פנימה ולא רק החוצה. היום דברנו על עקרון ההתפעלות, מחר נדבר על עקרון האמפתיה. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב