דלג לתוכן

מה עושים כשלילדה לא בא ללמוד?

עקרון:

הטיפ היומי: איך תעזרו לילדיכם לאהוב את בית הספר?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם ד"ר עפר גרוזברד פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון ההתפעלות, היום נדבר על עקרון האמפתיה. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום נטע חזרה מבית הספר זרקה את התיק ונאנחה שלא בא לה להכין שיעורים ובכלל לא בא לה על בית ספר. אבא של נטע הביט עליה ולא ידע מה להגיד. אם לא בא לה, הוא חשב לעצמו, מה אני יכול לעשות…? סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים על הסיפור הזה? מה אתם הייתם אומרים לנטע לו הייתם ההורים שלה?

אני מביט עליכם ואתם נראים לי הפעם המומים. אין לכם פטנט איך לעשות שלנטע כן יבוא. האמת היא שגם לי אין פנטנט אבל לפעמים אם מבינים למה לנטע לא בא ניתן לעזור לה. אבא של נטע, אתה אתי? אנחנו מדברים על אמפתיה. למשל, מדוע שלא תשאל את נטע למה לא בא לה במקום לקבל זאת כעובדה שאינה ניתנת לערעור. יתכן שהחומר קשה לה, יתכן שהחומר משעמם לה, יתכן שהמורה מעצבן וכל אחת מהאפשרויות האלה דורשת התייחסות אחרת אותה נוכל לתת לנטע אם רק נדע למה לא בא לה. אבל באמפתיה אנחנו לא מיד קופצים לפתרונות שאתם כל כך אוהבים אלא קודם כל נותנים במה וכבוד ומקום לרגש של נטע – למה לא בא לה? אם החומר קשה לה אולי היא צריכה עזרה ואם החומר משעמם אולי צריך ללמד אותה להתפעל מעצמה ולעודד אותה להפוך את החומר למעניין ולא לסמוך על המורה שיעשה זאת. ואם המורה מעצבן אולי אפשר לשוחח אתה על הקשר שלה עם המורה. ואם נטע סתם ילדה נורמלית שלא אוהבת ללמוד אז אולי נגיד לה בתקיפות שיש דברים שהיא חייבת לעשות למרות שלא אוהבת אבל אנחנו ננסה לעזור לה כן לאהוב כדי שיהיה לה יותר קל. אתם רואים הורים יקרים לעיתים קרובות מדי אתם מקבלים דברים כמובנים מאליהם.
עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון האמפתיה באמצעות הקשר שלנו. אתה אתי אבא של נטע? תראה, אם אתה תגיד לי שלא בא לך להשקיע בנטע אני לא אקבל זאת כעובדה. אני אנסה להבין למה לא בא לך להשקיע בנטע? אבקש ממך לספר ואקשיב לך היטב כי אני בטוח שמשהו מפריע לך, לא טוב לך, קשה לך לכן אתה אומר כך. ואתה בסוף תבין למה לא בא לך להשקיע בנטע. אני אעשה זאת אתך כדי שאתה תעשה אותו דבר עם נטע. עליך להקשיב לה, לשאול ושוב להקשיב. כך נטע שלך תדע למה לא בא לה. משום שאולי היא לא יודעת, ואם נטע תדע למה לא בא לה יש יותר סיכוי שהיא תתגבר על הקושי ותהיה ילדה מוצלחת יותר. עד כאן הורים יקרים על עקרון האמפתיה וכמה זה חשוב לשאול ולא לקבל כמובן מאליו עד שאנחנו ובעיקר הילדים שלנו נבין היטב.

ומה בנוגע לטיפ היומי? אבא של נטע את אתי? מה דעתך להציע לנטע לתכנן בית ספר שכן יבוא לה עליו. איך צריך להיראות בית הספר מבחוץ? איך יראו הכיתות? איך יתנהל שיעור? מה יהיו החוקים בבית הספר של נטע? ואתה אבא של נטע לא רק תציע לה לתכנן את הבית ספר שיהיה לה כף לבוא אליו אלא גם תשאל אותה על הפרטים של הבית ספר, איך נראות ההפסקות? איזה מקצועות ילמדו? כן אבא של נטע אתה תשאל כי אם לא תשאל איך תדע על בית הספר הנפלא שנטע יצרה. ואז כשנטע שלך תגיד לך שלא בא לה אתה תציע לה לדמיין שהיא בבית הספר שלה ולא בבית הספר שלא בא לה עליו. כן לשחק עם הדמיון שלה, לברוא לה עולם חדש ולגור בתוכו. אבא של נטע אל תביט עלי ככה, זה נורמלי לגמרי, לא רק נורמלי כי אם גם יצירתי ויתכן שנטע שלך תוכל עם הדמיון הזה ללכת לבית הספר בכף. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – וכמה זה חשוב ללמד את הילדים שלנו לדמיין כשהמציאות לא כל כך נעימה. היום דברנו על עקרון האמפתיה, מחר נדבר על עקרון התקיפות. מחכה לכם, להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב