דלג לתוכן

מלכודת האבחונים הפסיכולוגיים.

עקרון:

הטיפ היומי: למה ישנם הורים ומורים שאוהבים אבחונים פסיכולוגיים?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון ההתפעלות, היום נדבר על עקרון האמפתיה. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על אבא של ירון שרווח לו כשירון אובחן כהיפרקטיבי והחל לקבל ריטלין. כל כך קשה לי אתו בבית ובכיתה קשה לכולם אתו. עכשיו ברור מה יש לו, הוא אמר. וגם יש טיפול. סוף סיפור. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם אומרים לאבא של ירון במקרה הזה? אני מביט עליכם ורואה שיש לכם הרבה מה להגיד. יש שם אמא אחת, את אומרת שעכשיו אבא של ירון לא ירגיש כל כך אשם. את וודאי צודקת. ויש שם אבא אחד, מה אתה אומר? שאבא של ירון עכשיו יתאמץ פחות לעזור לירון וגם ירון יתאמץ פחות כי הוא יודע שהוא היפראקטיבי. גם אתה מאוד צודק. הורים יקרים, יש כאן מצב מורכב. מצד אחד אבחנות פסיכולוגיות חשובות לנו כדי להבין מה קורה לילד ולדעת איך לטפל בו ומה ניתן לצפות ממנו. מצד שני, האבחנה אומרת מי הילד ולעיתים מסירה מההורה ומהילד את האחריות לעשות הכל כדי להשתפר. האמת היא שבמקרים רבים זה מתחיל הפוך. יש קשיים בתקשורת בין ההורה והילד. למשל ההורה מתקשה להיות אמפתי ותקיף במקומות הנכונים. אזי ההורה מחפש את האבחון ואת הריטלין במקום להתמודד עם הקושי. והרי לכם כיתה שרבע מתלמידיה מקבלים ריטלין. כשרבע מתלמידי הכיתה מאובחנים כהיפראקטיבים ברור לגמרי שהבעיה היא אצל ההורים שלא מצליחים לשלב אמפתיה ותקיפות. האמפתיה תיתן לילד את ההרגשה המרגיעה שההורה מבין אותו והתקיפות תציב לו גבולות שילד היפראקטיבי כה זקוק להם. הורים יקרים, אבחנות פסיכולוגיות, לעיתים קרובות הן חמקמקות ולא מדויקות ובוודאי לא נרצה שהן ישמשו תסלחו לי ככיסוי תחת להורה ויעצימו את הדימוי השלילי של הילד שלנו שיגיד שהוא היפראקטיבי במקום להתאמץ.

אז אני רוצה להדגים לכם הורים יקרים את עקרון האמפתיה באמצעות הקשר שלנו. אבא של ירון אתה אתנו? אבא של ירון אני מבין כמה קשה לך עם ירון, עם הקופצנות שלו, עם חוסר יכולתו לעצור רגע להביט בעיניים ולהקשיב. ואני אמפתי אליך עכשיו אבא של ירון כדי שאתה תהיה אמפתי לירון שלך ותבין שהוא צריך קשר וגבולות, גבולות וקשר. משום שאם אתה תבין את זה ותשקיע בזה ולא תתחבא מאחורי אבחנות ירון שלך גם לא יתחבא מאחורי אבחנות ויבין שהוא צריך קשר וגבולות. ואם ירון שלך יבין מה הוא צריך ירון שלך יתחיל להירגע משום שיהיה פשר להתנהגותו הבעייתית. ואז ירון שלך יהיה ילד מוצלח. עד כאן הורים יקרים עקרון האמפתיה וזכרו – אבחנות פסיכולוגיות לא פותרות אתכם ההורים מאחריות מלאה לעבוד על הקשר עם הילד.

ומה הטיפ היומי? הורים יקרים, יש גם מורים אוהבים אבחונים פסיכולוגיים. בגלל שזה עושה להם את החיים קלים. אם הילד היפראקטיבי אז זה מסביר למה הילד לא מקשיב והמורה לא צריך לשאול את עצמו אם השיעור שלו מעניין. ואם הילד לוקח ריטלין אז בכלל למורה יהיה שקט. הורים יקרים אני לא אומר חס וחלילה לא לקחת תרופות אבל אני כן אומר שצריך להשתדל לקחת כמה שפחות וודאי שתרופה אינה תחליף להשקעה. ודבר נוסף הורים יקרים בדקו עם עצמכם בכנות כיצד האבחנות משרתות אתכם. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – תרופה אינה תחליף להשקעה. היום דברנו על עקרון האמפתיה, מחר נדבר על עקרון התקיפות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב