דלג לתוכן

ממי בדרך כלל מתחילים בעיות השינה של הילד?

עקרון:

הטיפ היומי: מה לעשות אם הבטחנו לילדה שלנו משהו ואנו לא יכולים לקיים?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות, היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על שרון התינוקת שלא רוצה להירדם בשקט במיטה שלה. ראשית, היא מוכנה להירדם רק על הידיים או במיטה של ההורים ולא במיטה שלה. לאחר מכן היא מתעוררת הרבה פעמים בלילה ולעתים מבקשת לאכול באמצע הלילה. בעבר הסכימה להירדם במיטה שלה רק אם אמה הייתה שוכבת לידה. עכשיו אפילו זה לא מספיק. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם מציעים להורים של שרון לעשות במקרים האלה?

אני מביט עליכם ואתם נראים לי מזועזעים כאילו לא ישנתם שנים. יש שם אמא אחת שאומרת גבולות, תקיפות. את וודאי צודקת. להורים של שרון חסרים גבולות עם שרון. אבל אנחנו מדברים עכשיו על עקרון הנפרדות. יש שם אבא אחד מה אתה אומר? שההורים של שרון לא יכולים להיפרד משרון אז זה מה שקורה. כל הכבוד. אני מסכים אתך. הורים יקרים, ההורים של שרון אתם אתנו? שינה כבר אמרנו זאת פרידה לשני הצדדים. לכם ולשרון שלכם. תהיו לרגע כנים עם עצמכם, האם אתם יכולים להניח אותה במיטה ולהיפרד ממנה ללילה טוב. כנות הורים יקרים, כנות! את מחייכת אמא של שרון. אני לא מחייך אני כמעט בוכה בשבילך. למה שרון צריכה להירדם על הידיים שלך, כי את לא יכולה להיפרד אז איך היא תוכל?! ולהירדם במיטה לידך זה שוב העדר נפרדות וילד צריך שתהיה לו את המיטה שלו והפרטיות שלו והנפרדות שלו. את גם לא צריכה להירדם ליד שרון שלך וודאי לא להביא אותה למיטה שלך כפי שעושים הורים רבים כאמצעי מניעה. את יודעת למה אני מתכוון. ולסיום, אם שרון מתעוררת באמצע הלילה אז מאמינים שהיא יכולה עם עזרה קטנה או בלי עזרה להמשיך לשון. ולא מציעים לה אוכל אם היא קבלה ארוחת ערב. הכי הרבה ליטוף אחד ומילה חמה וכל אחד חוזר למיטתו. אתם רואים ההורים של שרון איך אתם פותרים את הבעיות שלכם באמצעות שרון.

הורים יקרים, אני רוצה להדגים לכם את עקרון הנפרדות באמצעות הקשר שלנו. ההורים של שרון אתם אתנו? אני נפרד מכם ההורים של שרון בכך שאני מדריך אתכם כעת ואחר כך עוזב אתכם להתמודד לבד. נכון. כמו שאני נפרד מכם כך אני רוצה שאתם תהיו נפרדים משרון שלכם. טקס השכבה לשון, סיפור נשיקה ונפרדים. כי אם אתם תצליחו להיפרד משרון שלכם מה יקרה? שרון שלכם תוכל להיפרד מכם. היא תתחיל לשון ברציפות בלילה, תוכל להירדם במיטה שלה ותחוש הרבה יותר עצמאית. ואם תמשיכו כך שרון שלכם תהיה ילדה עצמאית ומוצלחת. עד כאן הורים יקרים עקרון הנפרדות. וזכרו, קשיי פרידה של הילד מתחילים בדרך כלל בהורה.

ומה הטיפ היומי? אז אמא של שרון מספרת שכשהיא מבטיחה משהו לשרון והיא לא יכולה לקיים היא ממש נקרעת ולא יודעת מה לעשות. הורים יקרים אתם רואים את הקשר? לאמא של שרון קשה להיפרד משרון וקשה לה גם לאכזב אותה. אמא של שרון הבטיחה לשרון חיים נפלאים ללא פרידות וללא אכזבות. אז מה אמא של שרון צריכה לעשות, לקיים את ההבטחה או שלא? מתלבטים אה.. תראו הורים יקרים, הורה הוא לא סופרמן ולא צריך להיות גיבור. יכולים להיות מקרים כאלה. אבל אז צריך להיות כנה עם הילד. להתנצל, להסביר את הנסיבות, להודות שאולי טעינו והבטחנו מהר מדי. בקיצור, לשים את כל הקלפים על השולחן ולהסביר לילד שאכן הבטחתם ואכן אתם מאכזבים את הילד שאתם לא מקיימים את ההבטחה ואתם מקווים שזה לא יקרה לכם שוב בעתיד. וזכרו במקום להבטיח לומר לילד שאתם צריכים לחשוב על זה, זו תשובה שמכבדת אותו. הוא ידע שאתם תחשבו עליו גם בהעדרו וזה יפה. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי – הורים זכרו, אתם לא גיבורים ומותר לכם לשנות את דעתכם בתנאי שאתם מסבירים, מתנצלים ולא חוזרים על טעות זו שוב ושוב. היום דברנו על עקרון הנפרדות, בפגישתנו הבאה נדבר על עקרון ההתפעלות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב