דלג לתוכן

רונית עצלנית או שקשה לה?

עקרון:

הטיפ היומי: האם מותר להתווכח עם רגשות?

למשפחת ההורים החמה שלי, שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון ההתפעלות, היום נדבר על עקרון האמפתיה. זכרו, סרטון אחד ביום, מספר דקות ולא יותר, יעשו אתכם הורים טובים יותר!

היום רונית רבה עם אבא שלה קשה וכל השכנים שמעו את הצעקות. "את עצלנית, את בכלל לא לומדת. את סתם אומרת שקשה לך. את אפילו לא פותחת ספר. מה את חושבת שאני לא רואה?!". בתחילה רונית שתקה, לאחר מכן התחילה גם היא לצעוק. "אני לא מבינה את החומר, קשה לי. לא הולך לי. מה אתה רוצה ממני?! תעזוב אותי כבר" ובסוף החלה לבכות. סוף סיפור. מה דעתכם הורים יקרים, מי צודק רונית או אבא שלה?

אני מביט עליכם הורים ומדמיין שחלק מכם חושבים שרונית עצלנית. אחרים חושבים דווקא שקשה לה. האם יכול להיות שכל אחד מכם הורים יקרים אומר את מה שהוא. הורה שהוא קצת עצלן יחשוב שגם ילדו כזה והורה קשה לו יחשוב שגם לילדו קשה. אתם אומרים שיכול להיות גם להיפך. אני חושב שאתם צודקים אבל הורים רואים את ילדיהם הרבה פעמים ביחס אליהם – כמוהם או ההיפך מהם. בואו נחזור למקרה של רונית. אני לא יודע מי צודק, הורים יקרים, אני רק יודע שהדרך של אבא של רונית לא תוביל אותו לשום מקום. רונית תרגיש יותר מסכנה ופגועה, תיסגר ותתרחק מאביה. רונית זקוקה לאמפתיה ולהרגיש שאביה מבין אותה שקשה לה. אביה יכול לומר לה שהוא מבין כמה קשה לרונית בלימודים ושהוא אתה, באמת אתה. אבל שהוא גם יודע שאם רונית תתאמץ היא תוכל להתגבר על הקושי ולהצליח. כפי שכבר קרה בעבר במקרים מסוימים. כך משלב האב את עקרון האמפתיה עם עקרון ההתפעלות. עכשיו הורים יקרים אני אדגים לכם את עקרון האמפתיה באמצעות הקשר שלנו. אבא של רונית אתה שומע אותי. אתה יודע שאתה עצלן! אתה לא באמת מתאמץ ומנסה להבין את רונית. אתה רק צועק עליה… אני סתם צוחק אבא של רונית. למען האמת אני חושב שאתה אבא טוב ומשקיע ולכן אתה כל כך כועס ולוקח ללב. אבל באמת קשה לך להבין את רונית. זה לא קל להבין את הבת שלך והקשיים שיש לה ולהיכנס לראש שלה ולחוש את רגשותיה. אני אמפתי אליך אבא של רונית ומבין את הקושי שלך כדי שאתה תהיה אמפתי לרונית, כדי שרונית תוכל להיות קרובה לעצמה, כדי שרונית לא תצטרך להתגונן ותוכל להשקיע בלימודים יותר מאשר בהתגוננות. עד כאן הורים יקרים על עקרון האמפתיה ורונית שתמיד גם קשה לה.

ומה הטיפ היומי? תגידו הורים יקרים, לפעמים קשה לכם? וודאי. ואם מישהו יגיד לכם שלא קשה לכם איך תרגישו? ואם אתם נעלבים ומישהו יגיד לכם שזה לא מעליב מה שקרה לכם. ואם כואב לכם ומישהו יגיד שלא כואב לכם. אתם רואים, הורים יקרים, עם רגשות לא מתווכחים. כשהילד שלכם אומר לכם שהוא מרגיש משהו תאמינו לו. אל תתווכחו אתו על מה שהוא מרגיש, אלו רגשותיו ולא רגשותיכם. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי. היום דברנו על עקרון האמפתיה מחר נדבר על עקרון התקיפות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב