דלג לתוכן

איך לסרב לילד ועדיין לכבד את רגשותיו?

עקרון:

הטיפ היומי: האם אתם ההורים מבקשים לעיתים סליחה מילדיכם?

מתוך "פיצוח הצופן התרבותי" עמוד 153

שלום הורים יקרים, שלום למשפחה החמה שלי והיום אני רוצה לדבר אתכם על עקרון האמפתיה. אמה לקחה את בנה למסיבת יום הולדת. ובסוף המסיבה חלקו בלונים. הבן שלה רצה בלון אדום אבל לא נשארו בלונים אדומים והוא החל לבכות שהוא רוצה בלון אדום. האמא אמרה לו "כל הבלונים אותו דבר, זה לא משנה איזה צבע תיקח". אבל הילד המשיך לבכות. מה דעתכם הורים יקרים, מה דעתכם על תגובת האם? האם גם אתם הייתם נוהגים כמוה? …..

מה בעצם קרה כאן? האם מחקה את רגשותיו של בנה. הוא אומר שהוא אוהב צבע אדום והיא משיבה לו כל הצבעים אותו דבר. מה יקרה לילד הזה בעתיד אם ימשיך לקבל תגובות מהסוג הזה? הוא לא ידע מה הוא מרגיש. או מה שהוא מרגיש לא יהיה חשוב עבורו. הוא עצמו לא יכבד את תחושותיו שלו כי האם לא כבדה אותם. אתם יודעים אמפתיה זה עקרון מאוד חשוב. באמפתיה אנו מעניקים לילד אישור על רגשותיו. האם יכלה לומר לילד "אני מבינה שאתה הכי אוהב את הצבע האדום אבל אין עכשיו." היא יכלה להוסיף שמחר אולי היא תקנה לו בלון אדום. עצם האישור של הרגשת הילד היא מתנה גדולה עבור הילד. מחר הוא יכבד את עצמו ורגשותיו, יוכל ליצור כי שוב ביצירה חשוב שנדע מה אנו מרגישים, ובכלל קשרים אנושיים יהיו פשוטים יותר עבור ילד שיודע מה הוא מרגיש ורוצה. קשה להמעיט בחשיבות היכולת של הילד לזהות ולקבל את רגשותיו וזה יקרה רק אם קודם לכן ההורים כבדו את אותם הרגשות של הילד. את שומעת, אמא יקרה, אני רוצה עכשיו להיות אמפתי אליך כדי שאת תוכלי להיות אמפתית לבנך. אני מבין כמה קשה לך שבנך בוכה ואת צריכה להכיל את הבכי שלו כשאין ביכולתך לעזור לו ברגע זה. יתכן גם שהוריך לא הכילו את הבכי שלך כשהיית ילדה והתקשו להיות אמפתים אליך. עד כאן הורים יקרים על עקרון האמפתיה ובלונים של יומולדת.

ומה בנוגע לטיפ היומי, אתם יודעים הורים יקרים, יש ילדים שההורה שלהם מעולם לא בקש מהם סליחה. ויש ילדים שההורה ביקש מהם סליחה רק פעם אחת בחיים והם זוכרים את זה כל החיים. האם אתם, הורים יקרים, מבקשים לעיתים סליחה מילדכם? אתם יודעים כשאתם מבקשים סליחה מהילד אתם אומרים לו בזה הרבה דברים, שאתם לא מושלמים ויכולים לטעות ושהוא יכול להיות צודק. ומעודדים את יכולתו לסמוך על עצמו ולחשוב באופן עצמי. וזה לא שתמיד ההורה צודק והילד טועה. ואתם מעניקים לו הרבה כבוד ועוד הרבה דברים טובים. אני מציע לכם לחשוב על מקרה שהילד שלכם צדק ואתם טעיתם ולשתף אותו במחשבותיכם אלה. תמצאו את הרגע המתאים אולי לפני השינה אולי ברגע אחר. הילד שלכם תמיד יודה לכם על הכנות הזאת. להתראות מחר הורים יקרים

קטגוריות: , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב