דלג לתוכן

מאיזה גיל הורים וילדים לא יכולים להסתובב בבית עירומים?

עקרון:

הטיפ היומי: האם יכול להיגרם נזק לילד שרואה את הוריו במצב אינטימי?

למשפחת ההורים החמה שלי שלום. אני שוב כאן אתכם, ד"ר עפר גרוזברד, פסיכולוג קליני בארבעת העקרונות לגידול ילד מוצלח. אתמול דברנו על עקרון התקיפות, היום נדבר על עקרון הנפרדות. זכרו, סרטון אחד ביום, חמש דקות ולא יותר, יעשה אתכם הורים טובים יותר.

היום אני רוצה לספר לכם על דניאל ויעל, שני מתבגרים, שהוריהם מסתובבים בבית בלבוש חלקי, לפעמים אפילו עירומים. ההורים אומרים שככה הם מרגישים יותר חופשיים ושאין להם מה להסתיר. לא איכפת להם שהילדים שלהם גם יסתובבו ערומים או בלבוש חלקי. הורים יקרים, מה דעתכם על הסיפור הזה? מה אתם הייתם מייעצים להורים של דניאל ויעל לעשות במקרה הזה?

אני מביט עליכם וחלקכם מזועזעים. האמת שגם אני קצת. יש שם אמא אחת שאומרת שהבת שלה מתביישת ממנה והיא לא מבינה למה. תראו הורים יקרים, ההורים של דניאל ויעל אתם אתנו? יפה שיש לכם אידיאולוגיה אבל האם חשבתם איזה הרגשה יכולה להיות לנער או נערה הנמצאים בגיל ההתבגרות המוצף יצרים כשהם רואים את הוריהם עירומים? או שרואים אותם עירומים. ואולי הם פשוט מתביישים לומר זאת ולשנות את סדרי הבית. תבדקו עם עצמכם בכנות ההורים של דניאל ויעל האם נוח לכם המצב הזה או שהייתם מעדיפים שלכל אחד יהיה פרטיות בענייני גופו. הורים יקרים, אנחנו ההורים והמתבגרים שלנו כולנו צריכים לשמור על הפרטיות הגופנית שלנו. לא להיכנס למקלחת שנער או הנערה מתקלחים ולא לתת להם להיכנס כשאנו מתקלחים. כך גם בנוגע לשירותים. יתכן שבן או בת מתביישים להתפשט במלתחות בבריכה לידכם. כבדו זאת. זאת הפרטיות שלהם. הייתי מציע בכלל להקשיב באמת לרגשות שלנו ושל הילדים שלנו גם בנוגע לגילאים צעירים יותר. יתכן שתזהו שלילד שלכם לא נעים להיות עירום לידכם, יתכן שלכם לא נעים להיות ערומים לידם. למשל, מהרגע שהילד מסתדר לבד בשירותים אין סיבה שלא תהיה לו פרטיות שם. כך גם לגבי המקלחת. ואין שום סיבה שאתם הורים תסתובבו בלבוש חלקי בבית בנוכחות ילדכם גם אם זה כאילו לנוח לכם. הקשיבו בבקשה לעצמכם ושמרו על נפרדות עם ילדכם.

עכשיו הורים יקרים אני רוצה להדגים לכם את עקרון הנפרדות באמצעות הקשר שלנו. ההורים של דניאל ויעל אתם אתנו. אז אני נפרד מכם גם בגוף וגם בנפש נכון. ולא מנסה לעורר אצלכם רגשות שונים. וכמו שאני נפרד מכם כך אני רוצה שאתם תהיו נפרדים מהילדים שלכם ולא תעוררו אצלם תחושות וגירויים מיניים. הבית זה וודאי לא המקום לעשות זאת. ואני מדגים לכם עכשיו את עקרון הנפרדות כדי שאתם תעשו אותו דבר עם הילדים שלכם. משום שאם אתם תהיו נפרדים מהם מה יקרה? הם יוכלו להיות נפרדים מכם ולשמור על האינטימיות הגופנית שלהם לעצמם ולחלוק אותה רק עם מי שהם ירצו בעתיד. ואם הילדים שלכם ידעו לכבד את האינטימיות הגופנית שלהם הם יהיו ילדים בריאים יותר ומוצלחים. עד כאן הורים יקרים עקרון הנפרדות וזכרו – לא מסתובבים בבית ערומים או בלבוש חלקי באופן שעלול לגרום תחושות לא נוחות לנו או לילדנו.

ומה הטיפ היומי? כשאנו מדברים על נפרדות אנו צריכים לזכור שכל אחד בבית כשהוא נכנס לחדר לא שלו והדלת שם סגורה צריך קודם כניסתו לדפוק בדלת. כך ילדים לא יפתיעו את הוריהם והורים לא יפתיעו את ילדיהם. ואם בכל זאת קורה שילד למשל ראה את הורים במצב אינטימי, האם זה יכול לגרום לו נזק. הורים המנהלים עם ילדיהם קשר בריא אין שום סיבה שאירוע חד פעמי כזה יגרום לטראומה. ילדים בגילאים שונים יודעים שיש אינטימיות בין ההורים וחווים זאת באופנים שונים בהתאם לגילם. אין ספק שזו סיטואציה מביכה להורים ולילדים אבל לעתים לא יותר מזה. במרבית המקרים הילדים מבינים שראו דבר שלא רצוי שיראו ובטעות ועל כן לא יתייחסו לזה. אם זה כן עולה אז אין זה סוד שיש אינטימיות בין ההורים ובהחלט אפשר לומר לילד שאתם מצטערים שהוא ראה מה שראה ושזה גם מביך אתכם ותשתדלו שזה לא יקרה שוב בעתיד. וודאי שאין צורך להיכנס לזה יותר מכך. עד כאן הורים יקרים הטיפ היומי וזכרו – ללמד את כל בני הבית לכבד פרטיות ולדפוק על דלת סגורה לפני שנכנסים. היום דברנו על עקרון הנפרדות. בפגישתנו הבאה נדבר על עקרון ההתפעלות. מחכה לכם. להתראות.

קטגוריות: , , ,

תגובות פייסבוק

תגובות

הגב